Doğrudan yabancı yatırımlar ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye uygulaması
The relationship between foreign direct investment and economic growth: Turkey case
  1. Tez No: 323510
  2. Yazar: OZAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İktisadi faaliyetlerin küreselleşmesi ile birlikte dünya çapında sermaye hareketleri artmıştır. Yabancı sermaye akımlarından gelişmekte olan ülkelerin aldıkları pay giderek artmaktadır. Özellikle doğrudan yabancı yatırımların kalkınma üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle gelişmekte olan ülkeler daha fazla doğrudan yabancı yatırım (DYY) çekmek için rekabet etmektedirler. Çalışmanın temel amacı, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda DYY'lerin tanımı, ev sahibi ülkelere giriş şekilleri, bu yatırımların belirleyicileri ev sahibi ülkeler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri, dünya genelinde ve Türkiye'de DYY akımlarının gelişimi incelenmiştir. DYY ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Türkiye ekonomisi verileri ile test edilmiştir.Türkiye uygulamasında Peseran vd. (2001) tarafından geliştirilen Sınır Testi yöntemi kullanılmıştır. Ekonomik büyüme DYY'nin, yurtiçi sermayenin, işgücünün ve dışa açıklığın bir fonksiyonu olarak tanımlanmıştır. Uzun dönem modelinde DYY ve yurtiçi sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi pozitif ve anlamlı, dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi negatif ve anlamlı, işgücünün etkisi ise anlamsız olarak tahmin edilmiştir. Kısa dönem modelinde ise, yurtiçi sermayenin ve DYY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi pozitif ve anlamlı, dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi negatif ve anlamlı, işgücünün etkisi ise anlamsız olarak tahmin edilmiştir. Uygulama sonuçlarına göre, DYY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi hem kısa dönemde hem de uzun dönemde yurtiçi sermayeden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
By the globalization of the economic activities, the capital movements has increased worldwide. The share that developing countries get from foreign capital flows has been gradually increasing. Now that foreign direct investments (FDI) have a positive effect esspecially on development, developing countries are in great competition to attract FDI. The main purpose of this study is to analyse the effect of FDI on economic growth. For this reason, the definition, types and determinants of FDI, positive and negative effects of FDI on host countries and the historical trend of FDI flows in Turkey and around the globe have been examined. The relationship between FDI and economic growth has been tested via the data of Turkish Economy.In the case of Turkey, Bound Test methodology developed by Peseran et al. (2001) has been used. Economic growth has been defined as a function of FDI, domestic capital, labor force and trade openness. In the model for both long and short run it?s been estimated that the effects of FDI and domestic capital on economic growth are positive and statistically significant, while the effect of trade openness on economic growth is negative and statistically significant the effect of labor force is statistically insignificant. According to the estimation results, the effect of FDI on economic growth is bigger than domestic capital in both long and short run.