Türk göçmen kimliğinin Avrupa kamuoyunda Türk algısına etkileri: Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya örnekleri
The effects of Turkish immigrant identity on the perception of Turks in European public opinion: Germany, France, Netherlands, Austria samples
- Tez No: 323614
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin ve Türklerin Avrupa (Türk göçmenlerin yoğun bulunduğu ülkeler kapsamında) kamuoyundaki imajı incelenirken, konuya ister istemez kimi zaman negatif kimi zaman da pozitif etkilerle doğrudan kaynak olan göçmenlerin yaşam koşulları ve yaşadıkları kimlik sorunları da ortaya konmuştur. Kültür, kimlik, eğitim, dil, örgütlenme ve iletişim konuları üzerinde durulacak olan çalışmada amaç; mevcut imajı nedenleri ile ortaya koymak ve olumsuz yanları iyileştirme yönünde izlenecek adımlar konusunda yeni yöntem ve fikirlere ulaşmaktır. Çalışmada; Türk göçmenlerin nüfus bakımından en yoğun bulundukları ilk dört ülke olan Almanya, Avusturya, Fransa ve Hollanda temel alınmıştır.Türk göçmenlerin Avrupa kamuoyundaki Türk imajına etkilerinin tartışıldığı bu doktora çalışmasında Checkland tarafından geliştirilen sistem yaklaşımına dayalı bir metodoloji olan Yumuşak Sistemler Metodolojisi ile birebir görüşme yöntemi kullanılmıştır. Elias Canetti'nin, Kitle ve İktidar adlı yapıtından esinlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is based on Germany, Austria, France and Netherlands as these countries are the first 4 which has the biggest Turkish population.In this study while analising the“Turkish immigrant identitity's effects on the Turk image/perception in European public opinion”Checkland?s Soft Systems Methodology is used with interviews. Elias Canetti?s Masse und Macht is taken up as a reference.