Grafik tasarlama ilkelerine dayalı tasarım, yöntem ve teknikleri
- Tez No: 32362
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Grafik tasarlama ilkelerine dayalı tasarım teknikleri, bir grafik ürünün tasarım sürecinin ele alınışı ve biçimlendirme problemlerinin çözüm yollarına değişik bir açıdan bakmayı hedefleyen bir araştırmadır. Araştırmanın amacı; Türkiye'nin hızlı kalkınma sürecinde önemli payı olan sanayi kurumları ve bunların ürettiği mamul maddelerin kimlik sorunları, grafik tasarımcıların yapacakları özgün çalışmalar sayesinde, üretimlerini çağdaş dünyanın mal ve hizmet tüketicilerine daha bilinçli sunabilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Günümüz Türkiyesi'nde grafik sanatlar, tanıtım dünyasının önemli bir mesleği durumuna gelmiştir. Grafik tasarım mesleğini seçen kişilerin sayısı hızla artmaktadır, ancak tasarımcıları yönlendiren meslek ve hizmetiçi eğitimlerine yer verebilecek kaynaklar yurdumuzda yok denebilecek kadar azdır. Elde olan kaynakların yabancı olması, İnsanımızın bunlara entegre olmada zorluk çekmesi grafik tasarımcılar açısından sıkıntı yaratmaktadır. Bu amaçla yapılan tasarımın birtakım İlke ve yöntemlere dayandırılması amacıyla bu araştırma ele alınmıştır. Literatür ve uygulama ağırlıklı olarak ele alınan araştırma da, kaynak araç gereçler (ekipmanlar) kullanım amaç ve esaslarına göre sıralanmış ve tasarım tekniklerindeki özelliklerinden söz edilmiştir. Elde edilen bilgiler ve gözlemler ışığında tasarlama (zihinsel) fonksiyonları, sanat ve tasarım felsefesi ilkelerine dayandırılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır, Tasarımın, plastik ve estetik öğelerinde (ön yapıda) yer alan elemanlardan, çizgi, renk, biçimin inşa aşamasındaki öneminden söz edilmiştir, Grafik tasarım tekniklerinin çokluğu göz önüne alınarak bir sınırlamaya gidilmesi söz konusu olduğundan, bu bölümde sadece amblem, piktogram, afiş tabela yöntem ve tekniklerinin tarihsel önemi, gerekliliği, tasarımda aranılan özelliklerden olan, dikkat çekicilik, sadelik, endüstriyel ve ekonomiklik, estetik açıdan ele alınmıştır, Tasarımın yöntemler açısından ele alınışında ise; yapılacak çalışmanın hangi kimlikle ortaya çıkarılacağı ele alınmış ve üç temel öge üzerinde durulmuştur. Bunlar; kimliğin isim açısından tasarımı, iş alanı açısından tasarımı olarak belirlenmiş ve detdylı biçimde yorumlanmıştır.Tasarım teknikleri bölümünde ise, grafik tasarımcıların günümüzde en çok üzerinde durduğu tekniklerin, daha önce ele alınan ilkelerle sonuçlandırılması vurgulanmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde, bilimsel düşünce doğrultusunda grafik tasarımcının bir ürünü tanımlayıp kimlik kazandırmasında dikkat edeceği noktalar ve özellikler maddeler halinde açıklanmaya çalışılmış ve araştırmanın tasarım ilkesine somut öneriler getirilmesine önem gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to help identity problems of the industrial institutions which have a significant share in the Turkey's rapid development process, and the identity problems of the goods which are produced by these institutions, and also the good and services of the contemporary world, thanks to original works which are to be made by the graphic designers. The graphic arts have become the important profession of the advertisement world in Turkey recently, The number of people dealing with the profession of the graphic designing is increasingly growing. However, there are just a few sources which are to provide the designers with the professional and In-service training in our country. The fact that the existing sources are foreign and the people have great difficulty in integrating with these sources, causes inconvenience for the designers. To this end, that the design should be based on some principles and methods has been aimed. The sources, the means and equipment's have been classified according to their usage aim and principles; their characteristics in the designing techniques have been mentioned in this research that is dealt with in respect of literature and practice. As a result of the information and observations which have been acquired, the designing functions have been tried to be based on the principles of the philosophy of the art and designing. It has been mentioned about the importance of line, colour and shape at the stage of construction which take part in the designing as the plastic and aesthetic elements. Taking into consideration the majority of the graphic designing techniques, restriction in this field is needed. That's why in this part, the historical importance of the methods an techniques just for emblem, pictogram, placard; and their necessity; and qualities such as attraction, plainnes have been dealt with in terms of industrial and economic aesthetic. As for the techniques of the designing, the matter of identity of the work has been considered and three main elements have been dwelt on. These are identity, working-field, place, date or persons which have been determined and interpreted in a detailed way.IV In the part about the designing techniques, the fact that the techniques which have been dwelt on by the graphic designers nowadays are to be concluded in the principles that have been dealt with before, has been emphasized. In respect of scientific conception, the points and qualities which the graphic designer should take into consideration while identifying the work hove been tried to be explained article by article; and also that the research is to bring concrete proposals to the principle of designing has been given importance.