Sosyal fayda-maliyet analizi ve bir uygulama: Ankara Mamak Çöplüğü rehabilitasyon projesinin olası yararlarının saptanması
- Tez No: 32376
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde kaynak-harcama dengelerinde en iyi bileşimlerin sağlanması çok önemlidir. Bu olgu özellikle büyük bir önem taşır. Eğitim yetersizliği, ekonomik darboğazlar ve özel çıkar ilişkileri kamu kesiminde optimizasyon gereksinmesini çok arttırmaktadır. Sosyal Fayda-Maliyet Analizi (SFMA) kamu harcamalarında optimi- zasyonun önemli araçlarından biri olabilir. Özellikle toplumsal ağırlıklı mal ve hizmetlerin (yatırımların) fayda ve maliyetlerini ölçmeye ve para- sallaştırmaya yönelik olan SFMA'lerinin bir türü de doğrudan yüzyüze görüşmelerle kişilerin kamusal mal ve hizmetlere ilişkin tercih ve talep lerini belirlemeye yönelik yöntemlerdir. Çalışmamızda önce devletin ekonomiye müdahale etmesi kuramsal boyutlarıyla ele alınmış, ikinci bölümde ise SFMA'nin yapısı, özellikleri ve zayıf (olabilecek) yönleri açıklanmıştır. Tezimizin son bölümünde Ankara Mamak Çöplüğünün rehabilite edilmesi durumunda topluma kazandırılacak faydalar üç alt-model içinde belirlenerek parasallaştırılmış ve bu yatırımın zaman yitirilmeden gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having optimum combinations of resource-expenditure balances in a developing economy's public sector is of vital importance. Lack of education, religious and cultural prejudices, economic bottlenecks and dishonest relations between some interest groups and public officials increase the need for a social and economic optimization in public investments. Social Benefit-Cost Analysis (SBCA) can be denoted as a noteworthy means for socially-desired and economically optimal expenditure balances in public sector. As one of the widely used methods of measuring pros and cons of producing public goods and services, SBCA has a unique approach named“Direct Questroning”or more specifically The Contingent Valuation Method. The first section of the study, deals with government intervention to economies in theory; and section two. explores some theoretical and practical aspects of the SBCA in terms of its logic, characteristics, advantages and limits. A case study of measuring potential benefits of the Rehabilitation Project of Ankara Mamak Solid Waste Dump is carried out in the third section of the thesis. The prospective benefits of this public investment are investigated and converted into money equivalents using three seperate sub-models. The study indicated that the perceived benefit of the project as monetized far surpasses the cost of the investment and therefore concluded that undertaking and materializing the project is of vital necessity in terms of the puclic's future interests.