Türkiye ve Almanya binalarda enerji performansı yönetmeliklerinin referans bina ve sınır koşulları açısından karşılaştırılması
Comparison of German and Turkish building energy performance regulations related boundary conditions of referance building
- Tez No: 323773
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması kapsamında binaların enerji performansıyla ilgili çalışmalarını EPBD ile paralellikte gerçekleştiren Türkiye ile binaların enerji verimliliği konusunda 33 yıllık bir geçmişi ve bu konuda güçlü standartlara sahip Avrupa Birliği ülkesi Almanya'nın enerji performansı yönetmeliklerinde tanımlanmış referans bina modellerinin karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken bina enerjisini etkileyen parametrelerin tanımı ve sınır değerlerini belirleryen standartlar ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Almanya Binalarda Enerji Korunumu Yasası (EnEV) ve DIN V 18599 standardı ileTürkiye Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği (BEP-TR)referans bina sınır değerleri açısından karşılaştırma yapılmıştır.Bu iki referans bina yöntemlerinin karşılaştırılmasıyla, EPBD(recast) ve binaların optimum maliyet seviyesinde minimum enerji performansı çerçevesinde Almanya ve Türkiye referans bina yönteminin tanımlamalar, parametreler ve sınır değerleri bakımından farklılıklarını tespit etmek ve bu tespitler ışığında BEP-TR'nin sorunları ve geliştirilmesi için çözüm üretebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis compares reference buildings defined by BEP in Turkey, which performs building energy performance studies based on EPBD, and by EnEV in Germany, which is a EU member state having steady standards about energy efficient buildings. This comparison approaches definitions of parameters affecting building energy and standards that define boundary conditions. Turkish Regulations of Energy Performance of Buildings (BEP-TR) is compared to German Energy Saving Ordinance (EnEV) and German DIN V 18599 standard related to boundary conditions of reference building.This comparison aims to identify differences of definitions, parameters and boundary conditions of German and Turkish reference building methods in the framework of cost-optimal levels of minimum energy performance of buildings, and to create solutions for problems and ways for development of BEP-TR.