Micro-arc oxidation of commercially pure titanium for dental applications
Dental uygulamalarda kullanılan ticari saflıktaki titanyumun mikro-ark oksidasyon işlemi
  1. Tez No: 323798
  2. Yazar: CEMİL IŞIKSAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Titanium and its alloys are preferred materials for biomedical applications due to their high mechanical properties, excellent corrosion resistance, low density and biocompatibility. However, titanium is a bio-inert material because of the protective, thin oxide layer present on it and can not make a connection with the bone in short periods after the implantation. For this reason, a bio-active surface layer such as hydroxyapatite has to be produced on titanium. One of the techniques performed for obtaining a bio-active surface layer is micro-arc oxidation (MAO) process, which is a new-developing and promising technique. MAO, performed in calcium and phosphorus containing electrolytes, leads to a porous, rough and strongly adhesive oxide layer on titanium. As a result, mechanical and biological bonding ability of titanium with the bone increases, due to the enhanced average surface roughness and incorporation of Ca and P into the oxide layer. But, especially for pure titanium utilized in dental applications, the probability of bacterial infection increases, because of the enhanced surface roughness.In this study, AgNO3 addition into the electrolyte was performed to investigate its effect on biological and anti-bacterial activity of pure titanium. It was concluded that, AgNO3 addition into the electrolyte provided a remarkable anti-bacterial activity, which developed with increasing process voltage. Also, AgNO3 addition altered the surface morphology of the oxide layer and increased the surface roughness along with wettability.Oxidized samples were immersed in a simulated body fluid for 30 days. Carbonated hydroxyapatite phases were detected on the sample oxidized without silver nitrate; however there were not any calcium-phosphate phases on the sample oxidized in the presence of silver nitrate. UV irradiation of the oxidized samples was performed in order to shorten the apatite induction time and enhance the bio-activity. In a short period such as 14th day of immersion, calcium phosphate layers were observed to form on both samples. The phases, which were formed on the surface of the sample oxidized in the presence of silver nitrate, were ? -Ca2P2O7 and ? -Ca2P2O7.
Özet (Çeviri)
Titanyum ve alaşımları, yüksek mekanik özellikleri, mükemmel korozyon direnci, hafifliği ve biyo-uyumluluğu nedeni ile biyomedikal uygulamalarda tercih edilen bir malzeme grubudur. Fakat titanyum biyo-inert bir malzemedir ve yüzeyindeki koruyucu ince oksit film tabakası sebebiyle implantasyon sonrası kemik doku ile kısa vadede bir bağlanma gerçekleştiremez. Bu nedenle titanyumun yüzeyinde hidroksiapatit (HA) gibi biyo-aktif bir kaplama oluşturulmalıdır. Bunun için kullanılan yöntemlerden biri son yıllarda hızlıca gelişmekte olan mikro-ark oksidasyon (MAO) işlemidir. Kalsiyum ve fosfor içeren çözeltiler içerisinde gerçekleştirilen mikro-ark oksidasyon işlemi sonucunda titanyumun yüzeyinde poroz, oldukça pürüzlü ve altlık malzemeye kuvvetlice yapışan bir oksit tabakası oluşur. İşlem neticesinde artan yüzey pürüzlülüğü ve oksit tabakaya ilave olan Ca, P gibi elementlerden dolayı, titanyumun kemik doku ile mekanik ve biyolojik olarak bağ yapma kabiliyeti artar. Ancak, artan yüzey pürüzlülüğü neticesinde, özellikle dental uygulamalarda kullanılan saf titanyumun yüzeyinde bakteri birikimine bağlı enfeksiyon oluşma riski artar.Bu çalışmada, mikro-ark oksidasyon işleminin gerçekleştirildiği çözelti içerisine yapılan AgNO3 ilavesinin, saf titanyumun biyolojik ve anti-bakteriyel aktivitesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Gerçekleştirilen bakteri testleri neticesinde, çözeltiye yapılan gümüş nitrat ilavesinin çok yüksek anti-bakteriyel aktivite sağladığı ve artan işlem voltajı ile anti-bakteriyel aktivitenin arttığı görülmüştür. Ayrıca gümüş nitrat ilavesinin oksit tabakanın yüzey morfolojisini tamamen değiştirdiği ve malzemenin yüzey pürüzlülüğü ile ıslanabilirliğini oldukça arttırdığı gözlemlenmiştir.Çalışmada ayrıca, gümüş nitratsız ve gümüş nitratlı çözeltiler içerisinde oksitlenen numuneler 30 gün boyunca yapay vücut sıvısı içerisinde bekletilmiştir. X-ışını analizleri neticesinde, gümüşsüz numune yüzeyinde karbona-hidroksiapatit fazları görülse de gümüş nitrat varlığında oksitlenen numune yüzeyinde herhangi bir kalsiyum-fosfat tabakası oluşumu gözlemlenmemiştir. Yapay vücut sıvısı içerisinde apatit oluşum süresini erkene çekmek ve biyo-aktiviteyi artırmak amacıyla gümüş nitratlı ve gümüş nitratsız çözeltiler içerisinde oksitlenen numuneler, işlem sonrasında UV radyasyona maruz bırakılmıştır. Bu numunelerde, yapay vücut sıvısı içerisinde 14. gün gibi kısa bir sürede yüzeyde kalsiyum fosfat tabakaları oluşumu gözlemlenmiştir. Gümüş nitratlı çözeltide oksitlenen numune yüzeyinde oluşan fazların ? -Ca2P2O7 ve ? -Ca2P2O7 fazları olduğu tespit edilmiştir.