Soft soil stabilization using fly ash, polypropylene, copolymer and VHP
Yumuşak zeminlerin uçucu kül, polypropylene, copolymer ve VHP malzemeler ile stabilizasyonu
  1. Tez No: 323887
  2. Yazar: EHSAN ETMINAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Akpınar ve Şile bölgelerinden alınan yüksek ve düşük plastisiteli yumuşak kil zeminler; çimentolaşma rolü oynayan C tipi uçucu kül, kopolimer, polipropilen ve VHP fiberleri ile ayrı ayrı ve birlikte karıştırılmıştır. Bu malzemeler kullanılarak, iki farklı kil zemin için taşıma gücünün arttırılması amaçlanmıştır. Laboratuar çalışmaları İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Hamdi Peynircioğlu zemin mekaniği laboratuarında yapılmıştır. Deney çalışmaları sırasında ilk olarak, araziden alınan zeminler granülometri eğrisi ve Atterberg kıvam limitleri kullanılarak sınıflandırılmıştır. Daha sonra bu zeminler alternatif malzemeler ile karıştırılmış ve modifiye Harvard minyatür kompaksiyon aleti ile numunelerinin optimum su muhtevaları ve maksimum kuru birim hacim ağırlıkları belirlenmiştir. Sonrasında, kompaksiyon aleti yardımıyla elde edilen numuneler yedi gün süre ile desikatörde bekletilmiş ve serbest basınç deneyine tabii tutulmuşlardır. Bir sonraki aşamada, optimum su muhtevasında hazırlanmış her bir numune üzerinde CBR deneyi yapılmıştır. Son olarak, killi zeminlerde daha yüksek iyileştirme elde etmek için uçucu kül her bir fiberle ayrı ayrı karıştırılmıştır. Bütün karışımlar üzerinde kompaksiyon, serbest basınç ve CBR deneyleri yapılmış ve veriler toplanılarak sonuçlar düşük ve yüksek plastisiteli her iki zemin türü için karşılaştırılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, alternatif malzemelerin yüksek ve düşük plastisiteli killi zeminlerin mukavemetlerini farklı yüzdelerde arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During this thesis both high and low plasticity soft clayey soil obtained from Akpınar and Şile district of Istanbul, Turkey and mixed with class C fly ash which play the role of cementitious binder and copolymer, polypropylene and homopolymerpolypropylene fibers. All mentioned materials added to both clayey soils with the scope of increasing the bearing capacity of them. The Laboratory tests had been performed in the Istanbul Technical University?s Prof. Dr. Hamdi Peynircioğlu Soil Mechanics Laboratory. First of all, the soils which obtained from the field classified after performing the gradation analysis and the Atterberg limits. Then, the clayey soil mixed with mentioned alternative materials and the optimum water content and the maximum dry unit weight of blended soil determined by using modified Harvard miniature compaction apparatus. Then, samples which extruded from compaction equipment and kept in desicator for seven days as curing time, executed to the unconfined compression test. Finally, samples prepared with respect to each mixture?s optimum water content and executed to CBR tests. In the next step, fly ash mixed combined with each of the fibers and new mixtures added to clayey soils with the purpose of achieving better improvement. All compaction, unconfined compression and CBR tests performed on these mixtures and as after gathering all data, results of experiments done on high plasticity clay and low plasticity clay compared. According to the data obtained from experiments, it has been improved that mentioned alternative materials increased the strength of both high plasticity and low plasticity clayey soils with different percentages.