TeO2-ZnO sisteminin termal ve mikroyapısal incelenmesi
Thermal and microstructural characterization of TeO2-ZnO system
  1. Tez No: 323920
  2. Yazar: TÜLAY IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tellürit camların düşük cam geçiş ve ergime sıcaklığı, zayıf kristallenme, yüksek kimyasal ve termal kararlılık, iyi derecede kızılötesi geçirgenliği, düşük fonon enerjisi gibi avantajlı özellikleri vardır. Tellür oksit (TeO2), normal soğutma koşulları altında tek başına cam oluşturamadığı için şebeke yapısını modifiye edici bir oksit olan ZnO ile katkılandırılmıştır. Bu çalışmada TeO2?ZnO sisteminin termal ve mikroyapısal karakterizasyonun yapılması amaçlanmıştır. (1?x)TeO2?xZnO formülü gereğince farklı numuneler hazırlanmıştır. Çinko-tellürit camlar, ergitme ve döküm tekniği ile 750°C'de hazırlanmıştır. Numunelerin termal davranışları, DTA analizi ile incelenmiştir. Termal analiz sonuçlarına göre numunelere kristalizasyon sıcaklığının üzerinde ısıl işlem uygulanarak çinko?tellürit camların kristalizasyon davranışları incelenmiştir. XRD tekniği kullanılarak sistemin faz analizi yapılmış ve elde edilen kristalin fazların morfolojisi SEM analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tellurite glasses have advantageous properties such as low glass transition and melting temperature, low crystallization ability, good thermal and chemical stability, high refractive index and low?phonon energy. TeO2 does not transform to the glassy state under normal cooling conditions without the addition of a secondary component, therefore in this study ZnO was selected as the network modifier. Different samples were prepared according to (1?x)TeO2?xZnO formula. In the experimental studies, zinc?tellurite glasses were prepared with conventional melt-quenching technique at 750°C. Thermal behavior of the samples was investigated by running DTA analyses. According to the thermal analysis results, samples were heat-treated above crystallization temperature to investigate the crystallization behavior of zinc-tellurite glasses. XRD analyses were conducted to determine the crystallized phases in the system and the morphology of the crystalline phases were investigated by applying SEM analyses.