Toplu konut yerleşmelerinin güneş ışınımı kazancı açısından değerlendirilmesi
Performance evalution of mass housing settlements in terms of solar radiation gain
- Tez No: 324002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN MANİOĞLU, ÖĞR. GÖR. ŞULE FİLİZ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da farklı dönemlerde yapılmış iki toplu konut yerleşmesinin güneş ışınımı kazancı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Enerji korunumlu toplu konut tasarım sürecinde etkili olan değişkenler fiziksel çevresel değişkenler ve yapma çevreye ilişkin değişkenler olarak ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye'de toplu konutların gelişim sürecine bakılarak, dünyadaki enerji korunumlu toplu konut yerleşme örnekleri; anlatılan değişkenler bakımından incelenmiş ve her birinin tasarım/uygulama/kullanım sürecini etkileyen diğer değişkenleri belirtilmiştir. Toplu konut yerleşmelerinin güneş ışınımı kazancı açısından değerlendirilmesinin adımları açıklanıp, İstanbul'da tasarlanmış ve uygulanmış olan iki toplu konut yerleşmesinin güneş ışınımı kazancı açısından değerlendirilmesi açıklanan adımlar çerçevesinde incelenmiştir. Seçilen iki yerleşmeye ait gölge analizleri, bina ve hacim yönlendiriliş durumlarına ait grafikler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of two different mass housing settlements in İstanbul built in different periods, have been evaluated in terms of solar raditation gain. Energy efficient design parameters affecting mass housing design are discussed and physical environmental parameters and design parameters are explained. World examples of energy efficient housing settelements are examined in terms of variables described by looking at the mass housing development process in Turkey and in the world and other variables affecting the design, implementation and usage stages are explained. Steps of the performance evaluation in terms of solar radiation gains which can bu used for mass housing settlements are described. The findings of the assessment of performance were evaluated for two mass housing settlement projects. Graphics related to shadow analysis and orientation of the buildings and the rooms of two chosen settlements are given.