Hiperlipoproteinemili hastalarda kutanöz sessiz periyot ve otonomik test parametreleri değerlendirilerek ince lif nöropatisi varlığının araştırılması
Evaluation of cutaneous silent period and autonomic function test parameters in the assessment of small fiber neuropathy in patients with hyperlipoproteinemia
  1. Tez No: 324097
  2. Yazar: GÜLİN MORKAVUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV LEVENTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETİnce lif nöropatisi , ince çaplı miyelinli A? ve miyelinsiz C sinir liflerinin tekbaşına ya da kalın çaplı liflere göre daha belirgin olarak etkilendiği jeneralizeperiferik nöropati olarak tanımlanabilir. Etiyolojisinde çok çeşitli faktörlerbulunabilmektedir.Klinik önemine rağmen ince lif disfonksiyonunu değerlendirebilecekyöntemler sınırlı sayıdadır. Bu yöntemlerin de birçoğunun invazif veya zaman alıcıolması ya da özel donanım gerektirmesi nedeniyle klinik kullanımı sınırlıdır. Ancakkutanöz sessiz periyot, derideki duysal bir sinirin kuvvetli uyarımının ardındanistemli kas aktivitesinde kısa süreli duraklama ile karakterize inhibitör bir reflekstir.Hiperlipideminin de ince lif nöropatisine yol açan nutrisyonel sebeplerarasında yer aldığı bilinmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak bu çalışmada;nöropatik yakınması olan hiperlipidemili hastalarda ince lif nöropatisi ve otonomdisfonksiyon varlığının kutanöz sessiz periyot, sempatik deri yanıtı ve R-R intervalçalışarak tespiti amaçlanmıştır.Çalışmamızda polikliniğimize nöropatik yakınmalarla başvuran vepolinöropatiye sebep olabilecek herhangi bir hastalığı bulunmayıp izolehiperlipidemi tanısı alıp, rutin sinir iletim çalışmaları normal olan 25 hasta veherhangi bir hastalığı bulunmayan 23 sağlıklı gönüllü değerlendirildi. Hasta vekontrol grubundaki tüm gönüllülerde R-R interval, sempatik deri yanıtı (dörtekstremitede) ve kutanöz sessiz periyot (abduktor pollicis brevis ve tibialis anteriorkaslarında) parametreleri incelendi. Hasta grubuna Michigan Otonomik Semptomİncelemesi, Michigan Nöropati Tarama Enstrümanı, Nöropati Semptom Skalası,Nöropati Disabilite Skoru ve DN4 Testi uygulandı.Sonuçlar değerlendirildiğinde hasta grubunda üst ekstremite kutanöz sessizperiyot latansının kontrol grubuna göre uzamış, süresinin ise kısalmış olduğusaptandı. Alt ekstremitelerde ise kutanöz sessiz periyot latansında her iki gruparasında anlamlı fark gözlenmezken, hasta grubunda kutanöz sessiz periyotsüresinde ve bitiş latansında kısalma olduğu ve bu durumun istatistiksel olarakanlamlı olduğu tespit edildi. LDL ve total kolesterol düzeyi ile alt ekstremitekutanöz sessiz periyot süresi arasındaki korelasyon incelendiğinde iki grup arasındanegatif korelasyon olduğu, yani LDL ve total kolesterol düzeyi arttıkça altekstremite kutanöz sessiz periyot süresinin kısaldığı gözlendi. Trigliserid düzeyi ileüst veya alt ekstremite kutanöz sessiz periyot latans veya süresi arasında herhangibir korelasyon bulunmadı. Hasta grubunda 5 kişide bilateral alt ekstremitelerdesempatik deri yanıtı elde edilemezken, hasta ve kontrol grubu arasında dörtekstremitede sempatik deri yanıtı latans ve amplitüdleri arasında istatistiksel olarakanlamlı fark gözlenmedi. R-R interval parametrelerinde ise yalnız E/İ oranı iki gruparasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. E/İ oranı hasta grubunda kontrolgrubuna göre azalmış olarak tespit edildi.Çalışma sonunda elde ettiğimiz sonuçlar, çalışmanın başlangıcındakurduğumuz hipotezimizi destekler nitelikteydi. Ancak literatürde hiperlipidemilihastalarda ince lif nöropatisi tanısına yönelik elektrofizyolojik açıdan yapılmışçalışmalar bulunmadığından bu konuda diğer çalışmalarla karşılaştırma yapmaimkanı bulamadık. Hiperlipideminin neden olduğu ince lif nöropatisi tanısında azsayıda çalışma mevcut olduğundan yaptığımız bu çalışmanın ileride yapılacak diğerçalışmalara ışık tutacağı ve literatüre katkıda bulunacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSmall fiber neuropathy, can be defined as generalized peripheral neuropathy,where small myelinated A? and unmyelinated C nerve fibers are specifically moreaffected alone or compared with large fibers. In the etiology of small fiberneuropathy can be found several factors.The methods for assessing small fiber dysfunction are limited despite itsclinical significance. And their clinical use is limited, since most of these methodsare invasive or time-consuming or requiring special equipment. But cutaneous silentperiod is an inhibitory reflex characterized by a short-term interruption in voluntarymuscle activity following a strong stimulation of a sensory nerve in the skin.Hyperlipidemia is also known to be among the nutritional causes leading tosmall fiber neuropathy. From this point, this study was intended to detect thepresence of small fiber neuropathy and autonomic dysfunction in hyperlipidemicpatients with neuropathic complaints by studying cutaneous silent period,sympathetic skin responce and R-R interval.Our study assessed 25 patients who referred to our department withneuropathic complaints and diagnosed with isolated hyperlipidemia due to theabsence of any disease that could cause polyneuropathy and whose routine nerveconduction studies were normal, and 23 healthy subjects with no disease. R-Rinterval, sympathetic skin responce (in four extremities) and cutaneous silent period(in abductor pollicis brevis and tibialis anterior muscles) parameters were analyzedin all patient and control group subjects. Michigan Autonomic Symptoms Survey,Michigan Neuropathy Screening Instrument, Neuropathy Symptoms Scale,Neuropathy Disability Score and DN4 Test were performed in the patient group.The results indicated that upper extremity cutaneous silent period latency waslonger and the duration was shortened in the patient group compared with thecontrol group. While no statistically significant difference was found for cutaneoussilent period latency in the lower extremities between two groups, when thecorrelation between LDL and total cholesterol level, and cutaneous silent periodduration in the lower extremity, a negative correlation was found between twogroups; in other words, it was found that cutaneous silent period duration in thelower extremity shortened as the LDL and total cholesterol levels increased. Nocorrelation was found between triglycerides level and cutaneous silent periodlatency of duration in the upper or lower extremity. While sympathetic skinresponce couldn?t be achieved in bilateral lower extremities in 5 patients in thepatient group, no statistically significant difference was observed betweensympathetic skin responce latency and amplitudes in four extremities between thepatient and control group. And for the R-R interval parameters, only E/I ratio wasfound statistically significant between two groups. E/I ratio was found decreased inthe patient group compared with the control group.The results from our study were in support of our hypothesis at the beginningof the study. However, we couldn?t have the opportunity to compare with otherstudies on this topic, since there weren?t any studies performedelectrophysiologically for the diagnosis of small fiber neuropathy in hyperlipidemicpatients in the literature. Hyperlipidemia caused by the small number of studies areavailable in the diagnosis of small fiber neuropathy, we believe that this study wouldoffer an insight into other studies in the future and contribute to the literature.