Depresyon ve iki uçlu bozukluğun adet döngüsü ile ilişkisi
The relationship of depression and bipolar disorder with menstrual CYCLE
  1. Tez No: 324108
  2. Yazar: MEHMET FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEVRİM BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETAdet öncesi yakınmalar üreme çağındaki kadınların çoğundagörülmektedir. Duygudurum bozukluklarıyla adet öncesi ruhsal yakınmalararasındaki ili?ki daha çetrefillidir. Duygudurum bozuklukları olan kadınlarda adetöncesi yakınmaların daha sık ve ?iddetli olacağını hipoteziyle iki uçlu bozukluk,majör depresif bozukluk ve sağlıklı kontrol grubu arasında adet döngüsü ileili?kili ruhsal ve bedensel yakınmalarının kar?ıla?tırıldık.Mersin Üniversitesi Ara?tırma ve Uygulama Hastanesi PsikiyatriPolikliniğinde takip edilmekte olan ötimik iki uçlu bozukluk ve remisyonda majördepresif bozukluğu olan 23?er kadın ve benzer ?ekilde 23 kadından olu?ansağlıklı kontrol grubu çalı?maya dahil edildi. Sosyodemografik veriler vehastalık seyir özellikleri kaydedildi, Adet Öncesi Değerlendirme Formu (AÖDF)uygulandı. Sonuçlar SPSS 11.5 programı ile istatiksel olarak analiz edilmi?tir.Çalı?mamızın temel bulgusu; Premenstrüel Sendrom (PMS)? undepresyon grubunda kontrol grubuna göre daha sık görülmesidir. ?ki uçlubozukluk grubunda ise sağlıklılarla benzer oranlarda görülmü?tür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPremenstrual symptoms are seen in most of the women in reproductiveage. The relationship between mood disorders and premenstrual psychologicalsymptoms is quite complex. We hypothesized that premenstrual symptomswould be seen more common and severe in the women with mood disordersand we compared psychological and somatic symptoms associated withmenstrual cycle in women with bipolar disorder, major depressive disorder andhealthy control subjects.Women with bipolar euthymic (n=23) or major depressive disorder inremission (n=23) registered at Mersin University Research and PracticeHospital Outpatient Clinic of Psychiatry were included in this study, as well as23 healthy women volunteers. Sociodemographic data and peculiaritiesregarding course of disorders were noted. All subjects were administeredPremenstrual Assessment Form. Statistical analyses were performed withSPSS 11.5 computer program.The main finding of our study was the more frequent occurrence ofpremenstrual syndrome (PMS) in the major depression group than the controlgroup. The bipolar group, on the other hand, was similar to the control group.