Depresif kişilerin kendilerine ve önem verdikleri bir kişiye ilişkin yüklemeleri
- Tez No: 1978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı depresif kişilerin kendileri ve önem verdikleri bir kişi hakkındaki yükleme biçimlerini incelemektir. Araştırmada dört grup ve her grupta 20* şer olmak üze re toplam 80 deneğin yükleme biçimleri incelenmiştir. Bu gruplar a) nevrotik depresif, b) depresif olmayan nevrotik, c) psikiyatrik olmayan hastalarla d) hastanede yat mayan ve tedavi görmeyen deneklerden oluşmuştur. Deneklerin yükleme biçimlerini inceleyebilmek amacıyla tüm deneklere Yükleme Biçimi ölçeği uygulanmıştır. Deneklerin söz konusu ölçeğin ilgili boyutlarından aldıkları puanlar 4x2x2 faktörlü, son iki faktörde tekrar ölçümlü deney desenine uygun variyans analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda depresifler ile diğer grupların yükleme biçimleri arasında sistematik farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca depresif deneklerin kendileri ve önem verdikleri kişilere ilişkin yükleme biçimleri arasında da ters yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Depresif denekler kendilerine ilişkin iyi sonuçları dışsal, değişebilir ve özel; kötü sonuçları ise içsel, değişmez ve genel nedenlere yüklemişlerdir, önem verdikleri kişilere ilişkin yükle melerinde ise iyi sonuçları içsel, değişmez. ve genel nedenlere yüklerken;' kötü sonuçları dışsal, değişebilir ve özel nedenlere yüklemişlerdir. Bu bulgular, depresyonun anlaşıla-75 bilmesi ve açıklanabilmesi için nedensel yüklemelerin önemli bir değişken olarak dikkate alınması gerektiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present study was to investigate the depressive subjects1 attributional styles concerning themselves and the person whom they consider important in their lives. For this purpose, attributional styles of the four groups, each consisted of 20 subjects were examined. These groups were a) neurotic depressive, b) nondepressive neurotic, c) ncnpsychiatric patients d) the subjects who presently do not have any known illness. An Attributional Style Questionaire (ASQ) were given to all of the subjects in order to evaluate their attributions. The data obtained from the subjects' scores on the related dimensions of the ASQ were analyzed by an analyses of variance with a 4 x 2 x 2 factorial design with repeated measures on the last two factors. The results show that there were systematic differences between the depressive and the other subjects' attributional styles. It was also observed that the depressive subjects' attributions concerning themselves inversely related to their attributions concerning the person whom they consider important in their lives. When the concern of the attributions was the depressive subjects themselves, the causes of the good events were attributed to external, unstable and specific factors, while the causes of the bad events were attributed to internal, stable and global factors. However, when the concern of the attributions was the person whom the depressive subjects consider important in their lives, the causes of the good events were attributed to internal, stable and global factors,77 while the causes of the bad evens were attributed to external unstable and specific factors. These results suggested that, attributional styles should be teken as an important variable in understanding and explanation of the depressive disorders.