Genç bayan ve erkeklerde burun antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative study of the nasal anthoropometric measurements in young turkish males and females
  1. Tez No: 324162
  2. Yazar: FİKRİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETİnsan vücudunu oluşturan bölgelerin birbirleriyle olan orantısal ilişkileriaraştırmacıların sürekli dikkatini çeken bir konu olmuştur. Bu çerçevede çizgisel veaçısal burun ölçümlerini kapsayan objektif yüz ve burun analizi üzerine yapılançalışmalar merak konusudur.Çalışmamız; Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinden18?30 yaş arası (ortalama 21,22) rastgele örnekleme metoduyla seçilen toplam 115sağlıklı öğrenci (59 bayan ve 56 erkek) üzerinde gerçekleştirildi. Baş ve yüz bölgesininbazı genel antropometrik ölçümleri ve burun ile ilgili literatürde tanımlanmışantropometrik ölçümler yapıldı.Baş, yüz ve buruna ait ölçüm verileri; literatürde belirlenen antropometriknoktalar kullanılarak Frankfurt horizontal planında ölçüldü. Ölçümler; aynı kişitarafından 3 kez alınarak tekrarlandı ve elde edilen sonuçlar kaydedildi. Bu verilerStatistical Package for the Social Sciences (V.18) istatistik programındadeğerlendirilerek, bayan ve erkek bireylere ait burun ölçümlerinin ortalama değerlerihesaplandı ve cinsiyetler arasında istatiksel açıdan bir fark olup olmadığına bakıldı.Elde edilen ölçüm sonuçlarına göre; ortalama burun uzunluğu ve genişliğibayanlarda sırasıyla; 47,80±4,67 mm ve 31,59±2,51 mm, erkeklerde 52,95±5,40 mm ve35,24±2,70 mm bulundu. Ortalama nasofrontal açı ise bayanlarda 133,16°±8,88,erkeklerde 123,85°±13,23 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe proportional relations of the regions in the human body have taken theinterest of scientists. In this context, the studies comprising objective face and noseanalysis using the linear and angular measurements of the nose are topics still taking theinterest of researchers.Our study was conducted on a total of 115 (59 female and 56 male) healthystudents of Yaşar Doğu Physical Education and Sports High School aging 18-30 (mean21.22) years old, whom were selected randomly. Some of the general anthropometricalmeasurement of the head and face and the anthropometric reference points related to thenose that are described in the literature were measured.Anthropometric measurements of the head, face and nose were done dependingon the reference points described in the literature while the head was in Frankfurt plane.The measurements were done by the same rates and repeated three times and theobtained data recorded. This data were analyzed using Statistical Package for the SocialSciences (V.18) software and comparisons were done to reveal the differences betweenthe male?s and female?s data of the mean of nasal measurements.According to the results, the average length and width of the nose were47.80±4.67 mm and 31.59±2.51 mm for females, and 52.95±5.40 mm and 35.24±2.70mm for males, respectively. The average of nasofrontal angle was 133.16°±8.88 forfemales and 123.85°±13.23 for males.