İntrakraniyal arter darlıklarının endovasküler tedavisinin kısa ve uzun dönem takip sonuçları
Endovascular treatment of intracranial stenoses: Short- and long-term results
- Tez No: 324230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İntrakraniyal arter darlığı inmenin en sık görülen nedenlerinden biridir. İntrakraniyal arter darlıkları medikal ve endovasküler yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Medikal tedaviye rağmen semptomatik olan hastalarda endovasküler tedavi yöntemleri günümüzde tek tedavi seçeneğidir. Bu tek merkezli çalışmanın amacı intrakraniyal arter darlık tedavisinde stentleme tekniğinin güvenlik, etkinlik, kısa ve uzun dönem anjiyografik takip sonuçlarını retrospektif olarak sunmaktır. Haziran 2005 ile Şubat 2012 tarihleri arasında, yaş ortalaması 62.9 olan 61 hastaya ait toplam 68 lezyon stentleme ile tedavi edilmiştir. Çalışmadaki 1 hasta haricindeki tüm hastalar işlem öncesi semptomatikti. İşlem öncesinde 6 lezyonda darlık oranı %50-70 (%8.8) arasında, 25 lezyonda darlık oranı %70-90 (%36.8) arasında ve 37 lezyonda darlık oranı %90 (%54.4) üzerindeydi. Darlıkların 33'ü (%48.5) anteriyor dolaşımda, 35'i (%51.5) ise posteriyor dolaşımdaydı. Çalışmadaki tüm lezyonlara başarılı bir şekilde stent yerleştirilmişti. Balon ile açılabilen 16 stent ve kendiliğinden açılan 52 stent kullanılmıştır. Altmış sekiz stentten 53 tanesinin (%77.9) takip sonucu mevcuttur. İki ile 72 ay arasındaki takip görüntülemelerde (ortalama takip süresi 13.7 ay) toplam restenoz oranı %9.4 (5/53) olup, balon ile açılabilen stentlerde bu oran %8.3 (1/12) ve kendiliğinden açılan stentlerde ise % 9.7'dir (4/41). İki hastada asemptomatik stent oklüzyonu, toplam 5 hastada ise işleme bağlı majör komplikasyon veya mortalite meydana gelmiştir.İntrakraniyal arter darlığı tedavisinde balon ile açılabilen ve kendiliğinden açılan stentler teknik olarak yapılabilir, güvenilir ve etkin tedavi seçenekleridir; kısa ve uzun dönem takip sonuçları da bu teknik ile tedavinin yüksek stabilitesini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Intacranial artery stenosis is one of the most common causes of stroke. Intracranial artery stenosis can be treated with medical or endovascular therapy. Endovascular treatment is the only solution at the present time for the patients who are symptomatic despite medical therapy. The aim of the study was to retrospectively evaluate the safety and efficacy, the short and long-term angiographic outcomes of stent placement for intracranial artery stenosis in a single center. Sixty-one patients with 68 lesions were treated with stenting between June 2005 and February 2012. The average age of the patients was 62.9. All the patients but one were symptomatic prior to the procedures. The degree of stenosis were %50-70 in 6 lesions (%8.8), %70-90 in 25 lesions (%36.8) and greater than %90 in 37 lesions (%54.4) prior to treatment. Thirty-three lesions (%48.5) were located in the anterior and 35 lesions (%51.5) were in the posterior circulation. Stenting was performed successfully in all lesions. Of the 68 stents used in this study, 16 were balloon-expandable and 52 were self-expandable. There were 53 follow-up angiographic results of total 68 stents (%77.9) with an average follow-up time of 13.7 months (2-72 months). The restenosis rate was found to be %8.3 (1/12) for the balloon-expandable stents and %9.7 (4/41) for the self-expandable stents. Overall restenosis rate in this study was %9.4 (5/53). There were 2 asymptomatic stent occlusion and overall 5 major complication including mortality in this study.Endovascular treatment of intracranial artery stenosis with balloon-expandable or self-expandable stenting is a feasible, safe and effective method; short-and long-term results of treatment with this technique also reveal a high stability.