Perkutan interlaminar tam endoskopik yöntemle filum terminale'nin anatomik özelliklerinin belirlenmesi (Taze cesetlerde çalışma)
Determination of anatomical properties of the phylum terminale via percutaneous interlaminar full-endoscopic approach (Fresh cadaver study)
- Tez No: 324284
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANJU HEPGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Anatomy, Neurosurgery, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Perkutan endoskopik lomber girişimler doku travmasını ve iyatrojenik problemleri azaltarak, omurganın segmental hareketliliğini ve stabilitesini korumayı ve bu şekilde hastayı en kısa zamanda günlük hayatına döndürmeyi amaçlayan yöntemlerdir. Perkutan endoskopik lomber girişimler, endoskopik aletler ve görüntüleme cihazlarındaki gelişmeler sayesinde her türlü lomber intervertebral disk patolojilerinin ve lomber omurganın dejeneratif hastalıklarının tedavisinde başarıyla kullanılmaya başlanmıştır.Perkutan endoskopik yöntemlerin, konvansiyonel cerrahilere göre üstünlükleri; küçük insizyon, daha az doku travması ve kan kaybı, epidural skar dokusu gelişiminin az olması, obez hastalarda cerrahi yaklaşım kolaylığı, hafif sedasyon altında lokal ya da bölgesel anestezi ile uygulanabilmesi, ameliyat sonrası ağrı kesici tedavi kullanım ihtiyacının azalması ve iş gücü kaybının az olmasıdır. İntradural patolojilerin, özellikle filum terminale'nin tanınması ve cerrahisinde de bu yöntemin uygulanabilmesi için çalışmalar gereklidir.Bu amaçla taze cesetlerde gerçekleştirilen bu çalışmada, perkutan interlaminar endoskopik (PİE ) yöntemle intradural bölgeye girilerek filum terminale'nin tanınması ve ona yönelik cerrahi girişim araştırılmıştır. PEİ yöntemle tanınan filum terminale'den alınan doku örneklerinin histopatolojik incelemelerinin sonuçlarına göre, işlemin güvenle gerçekleştirilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Percutaneous endoscopic lumbar procedures aim to ambulate patients as soon as possible via reducing tissue trauma, preventing iatrogenic problems, preserving spine's segmental mobility and stability. These procedures are being utilized in lumbar degenerative diseases frequently. With the advances in endoscopic equipment and imaging devices, nowadays most of the lumbar intervertebral disc pathologies and lumbar degenerative diseases can be treated with endoscopic procedures.Advantages of percutaneous endoscopic procedures over conventional approaches are; smaller incision, lesser tissue trauma and less blood loss, decreased incidence of epidural scarring, convenience in obese patients, applicability under local or regional anesthesia with mild sedation, reduction in postoperative analgesic requirement and decreased labour loss. Advanced anatomical studies are needed for implementation of endoscopic procedures in treatment of intradural pathologies.In this fresh cadaver study, percutaneous interlaminar endoscopic approach is used for examination and surgical intervention of filum terminale. Histopathological examination of the tissues harvested from filum terminale via percutaneous interlaminar endoscopic approach showed that this surgery can be performed safely.