İkinci üç ay ultrasonografisinde intrauterin sineşilerin sıklığı, tipi ve obstetrik öykü ile ilişkisi
The frequency of intrauterine synechia, types of it and its association with the obstetrical history
- Tez No: 324285
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIL YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETAMAÇLAR`İkinci Üç Ay Ultrasonografisinde İntrauterin Sineşilerin Sıklığı, Tipi ve Obstetrik Öykü ile İlişkisi' başlıklı çalışmamızda amaçlarımız 16-24. haftalarda yapılan ikinci üç ay ultrasonografisinde sineşi (adezyon-zar kompleksinin) özelliklerini saptamak, adezyon-zar kompleksi varlığının obstetrik öykü ile ilişkisini irdelemekti.HASTALAR VE YÖNTEMLERŞubat ?Ekim 2012 tarihlerinde Toplam 685 tekil gebe obstetrik ultrason ile değerlendirildi. Hastalar süregelen gebelikten önce canlı doğumu olmadan gebelik sonlandırması amacıyla bir veya birden çok dilatasyon ve küretaj (D&C) işlemi geçiren 108 hasta (Grup I), süregelen gebelikten önce başka obstetrik öyküsü bulunmadan bir veya birden çok sezeryan ile doğum yapmış olan 189 hasta (Grup II) ve ilk gebeliği normal süregelen gebe 388 hasta (Grup III) olarak üç grupta incelendiler.BULGULARGrup I' deki olguların 12' sinde (%11.11) adezyon-zar kompleksi (AZK) görülürken grup II' de ikisinde (%1.05), grup III' de ise dördünde (%1.03) AZK izlendi. Tüm gruplarda saptanan 18 AZK' nin ultrason bulguları detaylı olarak ortaya kondu.SONUÇGeçirilmiş küretaj öyküsü adezyon riskini istatistiksel olarak önemli ölçüde arttırmaktadır. Buna karşın geçirilmiş sezeryan öyküsü adezyon oluşma riskini istatistiksel olarak önemli ölçüde arttırmamaktadır. Saptanan AZK' lerinin tipleri, lokalizasyonları, genişlikleri, yükseklikleri ve ortada kalınlıkları değerlendirilmiş ve elde edilen veriler literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOBJECTIVESThe purpose of our study, entitled ``The frequency of intrauterine synechia, types of it and and its association with the obstetrical history??, is both to determine the association of uterine synechia (adhesion-membrane complex) with obstetrical history and to introduce the second trimester, 16th-24th weeks, ultrasound scan properties of the detected adhesion-membrane complexes (AMC).PATIENTS AND METHODSUltrasonographic evaluations of 685 women with singleton pregnancy were performed between February 2012 and October 2012. These patients were divided into three groups. Group I patients (n:108) had history of dilatation and curettage (D&C) before their ongoing pregnancies. Group II (n:189) included patients that had previous cesarean sections but no other remarkable obstetrical history. Patients that were in their first pregnancy formed Group III (n:388).RESULTSAMC were detected in 12 (11,11%) of Group I patients, two (1,05 %) of Group II patients and four (1,03 %) of Group III patients. The ultrasonographic findings of the total of 18 AMC were documented in detail.CONCLUSIONPositive obstetric history of D&C increases the risk of having AMC significantly. The isn?t a statistically significant increase in the risk of having AMC, in patients with previous cesarean sections. The ultrasonographic properties of the detected AMC are documented in terms of type, localization, width, height and midpoint thickness and these data have been introduced to the medical literature.