Sempatektominin, damar anastomozu üzerine olan etkileri
Effect of symphatectomy on the vessel anastomosis
- Tez No: 324289
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL METİN ERER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rekonstrüktif cerrahide mikrocerrahinin kullanılması bir dönüm noktası olmuştur. Ancak ilk başlarda, yüksek anastomoz sonrası tıkanma oranı bu konu ile ilgili birçok deneysel ve klinik çalışmaya yol açmıştır. Çalışmalar sonucunda cerrahi teknik ve kullanılan aletlerde mükemmelleşme sonucu anastomozlarda tromboz gelişimi sorununu azaltmıştır. Bu gelişmelere rağmen anastomoz başarısı istenilen düzeyde değildir. Son zamanlarda araştırmalar daha çok damar anastomozuna dokunun fizyolojik tepkileri ve bu tepkilerin tıbbi tedaviler ile nasıl kontrol altına alınacağı ile üzerine yoğunlaşmaktadır. Özellikle damarın cerrahi aletle temasından sonra hemen gelişen, birçok dış ve iç uyarı sonucunda anastomoz yapıldıktan sonra da devam eden, damar duvarında vasokonstriksiyona ve böylece damar lümeninde daralmaya yol açan sempatik aktiviteye olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Birçok farmokolojik ajan sempatik aktiviteyi yenmek için kullanılmış, anastomozlara olan olumlu etkileri gösterilmiştir. Çalışmamızda 16 adet Sprague-Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize bir biçimde her grupta sekizer adet denek olacak biçimde deney (Grup 1) ve kontrol (Grup 2) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubunda sıçanların tek taraflı femoral arterlerine sınırlı adventisyektomi yapıldı, kontrol grubunda femoral arterler diseke edilerek bırakıldı. İşlemden beş gün sonra sıçanların femoral arterleri kullanılarak toplam 16 anastomoz yapıldı. Anastomozun 5. dakikasında sağma testi ile patensler kontrol edildi ve değerlendirildi. Anastomozlardan 1 saat sonra anastomoz bölgesine topikal oksimetazolin ( alfa adrenerjik reseptör agonisti) uygulandı ve damarın tepkisi fotoğraflanarak kaydedildi. Anastomoz sonrası üçüncü günde sıçanların anastomoz patensleri operasyon mikroskobu altında kontrol edildi ve patensler değerlendirilip patoloji incelemesi için damarlardan 1 santim örnek alındı. Alınan biopsi materyelleri hemotoksilen eozin ile boyanıp ışık mikroskobu altında ödem, inflamasyon, damar duvar hasarı, intimal hiperplazi, medial atrofi, trombüs, kalsifikasyon, damar duvarında yabancı cisim reaksiyonu ve endotelizasyon parametleri dikkate alınarak incelendi. Ayrıca S 100 ile boyama yapılarak immun mikroskopisi yapıldı ve sinir liflerinin damar çeperindeki yerleri tespit edildi. Yapılan analizlerde deney grubunda sınırlı adventisyektomi sonrasında damar çaplarının arttığı gözlenmiştir. Histopatolojik incelemede deney grubunda daha ince adventisya bulunduğu ve inflamasyonun daha az olduğu gözlendi. Ancak anasyomoz patensi üzerinde anlamlı bir fark bulunamadı.Elde edilen veriler ışığında sınırlı adventisyektomi yapılarak elde edilen sempatektominin damar çapını artırmak suretiyle kan dolaşımını artırdığı ve dolaşım sorunu olan bölgelerde kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The utilisation of microsurgery has been a milestone in the reconstructive surgery. However, at the beginning, the anastomosis occlusion rates were very high, and this situation encouraged many experimental and clinical studies. However the excellence of the surgical technique, and the surgical instruments get improved, the rate of the problem of thrombosis at the anastomosis site has decreased. Despite these developments, the anastomosis success rate is not satisfactory yet. Nowadays, the studies are focusing on the physiologic responses of the tissue to the vascular anastomosis, and the medical therapies by which these responses would be controlled. Especially, an interest is growing towards the sympathetic activity which begins after the contact between the blood vessel and the surgical instrument, and which continues with many internal and external stimuli after the anastomosis and which causes vasoconstriction at the vascular wall, decreasing the diameter of the vascular lumen. Many pharmacologic agents were used in order to suppress the sympathetic activity, and it has been found that their effects on the anastomoses are positive. Sixteen Sprague-Dawley male rats were used in our study. The rats were classified in two groups, each including 8 rats. The group 1 was the experimental, and the group 2 was the control group. Partial adventitiectomy was performed on the unilateral femoral artery of the rats of the experimental group. The femoral arteries of the control group were onlu dissected, and left intact. Five days after the procedure, 16 anastomoses were performed using the femoral arteries of the rats. The patency of the arteries were controlled and evaluated with the milking test 5 minutes after the anastomosis. Topical oxymethasoline (Alpha-adrenergic receptor agonist) was applied on the anastomosis site 1 hour after the anastomosis. In fact, the response of the vessel was recorded with a photograph. The patency of the anastomoses were controlled under the operation microscope three days after the procedure. After the patency control, 1 cm of specimen were biopsied from the vessels for pathological evaluation. The specimen were stained with hematocilen-eosin, and they were examined under the light microscope for these parameters: Edema, inflammation, vessel wall injury, intimal hyperplasia, medial atrophy, thrombus, calcification, foreign body reaction at the vessel wall, endothelisation. Also, the specimen were stained with S 100, and immune microscopy was performed. The localisation of the nerves on the vessel wall were determined. According to the analyses, the vessel diameter increased at the experimental group, after limited adventitiectomy. During the histopathological evaluation, the adventitia was found to be thinner at the experimental group, and the inflammation was less. However, a statistically significant difference was not found between the patency of the anastomoses.