Ratlarda deneysel arsenik toksikasyonunun patolojisi ve eş zamanlı uygulanan cistus laurifolius l. (Cistaceae) bitkisinin koruyucu etkisinin araştırılması
Pathology of experimental arsenic toxication on rats and research on protective effect of simultaneously administered cistus laurifolius l. (Cistaceae)
  1. Tez No: 324350
  2. Yazar: HASANHÜSEYİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KARADAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, arsenik verilen ratlarda oluşan patomorfolojik bulguları saptamak ve arsenik ile eş zamanlı olarak uygulanan Cistus laurifolius L. (Cistacea) bitkisinin toprak üstü kısımlarından (bitkinin çiçek, yaprak ve gövdesi) hazırlanan çeşitli polaritedeki ekstrelerin ve fraksiyonların, arseniğin toksik etkisine karşı, dokularda morfolojik olarak koruyucu etki gösterip göstermediğini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmada, 4-6 aylık Sprague - Dawley ırkı, toplam 108 adet erkek rat kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan Cistus laurifolius L. bitkisinin toprak üstü kısımları yöremizdeki dağların yamaç ve eteklerinden toplanmış, çeşitli polaritelerdeki ekstreleri Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı'nda hazırlanmıştır. Çalışmada ratlar, her grupta 9 adet olacak şekilde 12 gruba ayrılmıştır.Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; arsenik ile eş zamanlı olarak Cistus laurifolius L. bitkisinin etil asetat ekstresinin uygulandığı 10. gruptaki ratlarda hiçbir klinik, makroskobik, mikroskobik ve immunohistokimyasal bulgunun şekillenmemiş olması, ayrıca bu gruptaki ratlarda biyokimyasal parametrelerde de değişimlerin olmaması nedeniyle, Cistus laurifolius L. bitkisinin etil asetat ekstresinin arsenik toksikasyonunun önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine pathomorphological signs in the arsenic-applied rats as well as investigating whether extracts and fractions prepared from the tops (its flowers, leaves and trunks) in various polarities of the plant, Cistus laurifolius L. (Cistacea) that is applied simultaneously with arsenic has a protective effect against arsenic?s toxicity in the tissues morphologically. In this study, a total of 106 Sprague - Dawley male rats at the age of 4-6 months old were used. The plant tops of Cistus laurifolius L. used fort his study were collected from the skirts ans slopes of the mountains in Afyon region, and the extracts in various polarities were prepared in the Department of Pharmacognosy of Faculty of Pharmacy at Gazi University. The rats were divided into 12 groups each having 9 rats.According to the results obtained from this study; since no clinical, macroscopic, microscopic and immunohistochemical findings were observed for the rats in group 10 in which the ethyl acetate extract of Cistus laurifolius L. plant and arsenic are applied simultaneously as well as the absence of changes in biochemicak parameters for the rats in this group, it can be suggested that ethyl asetate extract of Cistus laurifolius L. plant can be used to prevent or treat arsenic toxicity.