Akarçay havzası taşkın modellemesi
Flood modelling of akarcay basin
- Tez No: 324353
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ İÇAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin İç Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında yer alan ve 30° - 32° doğu boylamları ile 38° - 39° kuzey enlemleri arasında bulunan Akarçay Havzası'nın taşkın modellemesi araştırılmıştır. Akarçay Havzası, geçirimsiz bir zemin tabakasına sahip olup drenaj alanı 7 340 km2 olan kapalı bir çöküntü havzasıdır. Kar erimeleri ve düzensiz yağışların da etkisiyle havzadaki bazı dereler özellikle yaz aylarında kuruyabilmektedir.Akarçay Havzası taşkın modellemesi Surface-water Modelling System (SMS) programında oluşturulmuştur. Model oluşturulurken ArcGIS programından yararlanılarak havza sınırları, sayısal yükseklik verileri, hidrolojik ve meteorolojik gözlem istasyonlarının tanımlamaları ile hidrolojik ve meteorolojik parametrelerin programa girilmesi adımları izlenmiştir. Havzada bulunan derelerin modellemesinde SMS programı içerisinde yüzeysel su ve sığ su modellemede iyi sonuçlar veren FESWMS ve ADH modülleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucu olarak modellemede birçok yerleşim yeri taşkın tehlikesi içermemekle birlikte özellikle bazı bölgelerde dere kenarlarında bulunan tarım arazilerinde taşkın sonucu zarar oluşabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, we investigated flood modelling of Akarçay Basin which is located between Central Anatolia, Aegean and Mediterranean regions in Turkey and is on 30° - 32° east longitude and 38° - 39° north latitude. Akarçay Basin which has an impermeable soil layer and has drainage area which is 7 340 km2 is a closed depression basin. With the effects of snow melting and irregular rains, some streams in the basin can get dry in summer months.Flood modelling of Akarçay Basin was created in Surface-water Modelling System (SMS) program. While the model was creating, the steps of defining basin boundaries, digital elevation data, hydrologic - meteorologic observation stations aid ArcGIS program and entering hydrologic and meteorologic parameters into program were followed. In modeling streams in the basin, FESWMS and ADH module which gives good results in surface water and shallow water modelling was used in SMS program. In consequence of this study, in modelling many settlement hasn?t flood risk, but especially agriculture lands in some regions near sides of stream can be made damages after flood was seen.