Yoğun bakım hastalarında pozisyon değişiklerinin solunum mekanikleri, oksijenasyon indeksi ve hemodinami üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of position changings on ventilation mechanics,oxygene index and hemodiynamics
  1. Tez No: 324354
  2. Yazar: İSA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETBu çalışmada, mekanik ventilatöre bağlı kritik yoğun bakım hastalarında supin, sol lateral, sağ lateral ve baş yukarı (fowler) pozisyonlarının solunum mekanikleri, oksijenasyon indeksi, ve hemodinamik değişiklikler üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı.Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Onayı ve hasta onamı alındıktan sonra ARDS, sepsis, morbid obesitesi, torasik deformitesi, abdominal distansiyonu, belirgin akciğer infiltrasyonu ve akciğer enfeksiyonu olmayan, hemodinamileri stabil mekanik ventilatöre bağlı 40 hasta çalışmaya alındı. Çalışma esnasında mod, solunum sayısı, FiO2, I/E oranı ve tidal volüm değişikliği yapılmadı. Hastalar sabah supin(sırtüstü) pozisyonda yatarken baz ölçümler yapıldı. Daha sonra 4 saat süreyle sağ ve sol lateral, son olarak ta baş yukarı(fowler) pozisyonuna getirilerek ölçümler yapıldı.Her pozisyon sırasında havayolu direnci (Raw), dinamik kompliyans (cdyn), tepe havayolu basıncı(PIP), ortalama havayolu basıncı (MAP), ent-tidal karbondioksit(EtCO2), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncı, kardiyak output(CO), kardiyak indeks (CI), strok volüm(SV), kalp atım hızı ve kan gazları çalışıldı. Oksijenasyon indeksi PaO2/FiO2 oranından hesaplandı.Sonuç olarak; bu tez çalışmasında akciğer enfeksiyonu, akciğer infiltrasyonu ve ARDS'i olmayan, hemodinamik açıdan stabil hastalarda, hastaları supin pozisyondan sol lateral, sağ lateral ve fowler pozisyonuna çevirmenin solunum mekanikleri, hemodinamik parametreler ve oksinenasyonda klinik olarak anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study , we aimed to research the reactions on the respiratory mechanicals of supine, left lateral positions, rigth lateral positions and head up positions, oxygenation index and hemodinamic changes on the intensive care patients who are treated with mechanic ventilator.After receiving the approval of patients and Cumhuriyet University Medical Foculty Ethic Comittee, 40 patients who treated with mechanic ventilator are taken to the study who haven?t got any ARDS, sepsis, morbid obesity, thoracic deformity, abdominal distantion, significant pulmonary infiltrations and lung infection but have stabile hemodiynamics were enrolled. During this study, mode, respiration rate, FiO2, İ/E rate and tidal volume changings weren?t performed. Firstly, same measurements were done when the patients were in supine position.Then, in every four hour, these measurements were done by turning the patients to right and left lateral position and lastly fowler position.During every position, airway resistance (Raw), dynamic compliance (Cdyn), peak inspiratuar pressure (PIP), mean airway pressure (MAP), end tidal carbondioksit (etCO2), systolic, diastolic, mean blood presssure,cardiac output (CO), cardiac index (CI), stroke volume (SV), heart rate and arterial blood gases were recorded. Oxygenation index were calculated from the rate at PaO2/FiO2.Consequently, in this study, it was concluded that turning the patients who haven?t got any lung infiltration, lung infection, ARDS, but have stabile hemodynamics, to right lateral, left lateral and fowler position doesn?t cause any clinically significant change on respiratory mechanics, hemodynamic parameters and oxygenation.