Kıkırdak defektlerinin onarımında yağ grefti kullanımı
Use of fat graft for repair of cartilage defects
  1. Tez No: 324428
  2. Yazar: VUGAR ALAKBAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETİnsan vücudunun önemli bir destek dokusu olan kıkırdakta ortaya çıkandoku kaybının rekonstrüksiyonu her zaman zor bir durumdur. Kıkırdakdefektlerinde, hiyalin kıkırdak yerine fibröz kıkırdak gelişimi yaranın dahakronikleşmesine, ilerleyen dönemde artrozis veya skar dokusu oluşumugibi sonuçlara yol açmaktadır. Son zamanlarda kök hücre ile ilgili yapılanaraştırmalar , doku defektlerinin kısmen de olsa bir sorun olmaktançıkmasını sağlamıştır. Doku mühendisliğindeki gelişmeler ile artık yağdokusundaki kök hücreler zenginleştirilmekte ve yağ dokusuyla birliktetransfer edilmektedir. Transfer edilen yağ dokusu dolgunluk yaratmaklabirlikte, kök hücreler vücudun gereksinim duyduğu hücrelere dönüşmekteve yeni doku oluşumu için başarıyla kullanılmaktadır. Kıkırdak doku,organizmada rejenerasyon kabiliyeti en zayıf dokulardan biridir. Sonzamanlar da çeşitli bölgelere doku yenileme amaçlı kullanılan kökhücreden zengin yağ gretleri uygulaması üzerine bir çok araştırmalaryapılmaktadır. Yağ greftleri uygulaması ile kıkırdak onarımı mümkünolduğunda, bu hem donör alan morbiditesini azaltacak, hem de donör alansorununu çözecektir.Çalışmamızda bu durumu göz önüne alarak kıkırdak defektlerininonarımı için kök hücreden zengin yağ dokusunu kullanmaya karar verdik.Bunun için, 10 adet, beyaz Yeni Zelanda türü tavşan üzerinde çalışıldı.Tavşanların sağ kulağı deney grubu ve sol kulağı kontrol grubu olarakkullanıldı. Her iki kulakta cilt ve perikondrium flep şeklinde kesilerekkaldırıldı. Flep kaldırıldıktan sonra 1x1 cm boyutlarında kıkırdak dokusueksize edildi. Sağ kulaktaki defektli alana kasık bölgesinden aldığımız yağgrefti uygulandı. Kontrol grubu olarak belirlediğimiz sol kulaktaki kıkırdakdefektine bir işlem yapılmadan üzerindeki flep kapatıldı.Tavşanlar 8 hafta süre ile takip edildi. Tavşanların kulaklarındana yakın kapandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYUse of Fat Graft for Repair of Cartilage DefectsReconstruction of cartilage tissue defects which is an important connectivetissue of human body has always been a difficult condition. Developmentof fibrous cartilage rather than hyaline cartilage ends up with woundchronicity in cartilage defects and results scar formation or artrosis insubsequent periods. Recent researchs upon stem cells prohibited tissuedefects count as problems. Enriching stem cells in adipose tissue andthem within adipose tissue are possible with advances in tissueengineering. The transferring of adipose tissue creates fullness, stem cellstransform into cells which are needed and can be used for producing newtissue. The cartilage tissue is one of the weakest regenerative tissue ofhuman body. Recently, many studies has been made on stem cell richadipose tissue grafts for tissue regeneration for solving the problem ofdonor area, especially decreasing morbidity of donor area when cartilagerepair is possible with fat graft.Considering this situation, we decided to use stem cell enriched adiposetissue in our research. 10 white New Zeland type rabbits used. The rightear of rabbits in the experimental group was used. For the control groupleft ear was chosen. The perichondrium and skin cut and removed as flapsin both ears. After removing flaps, excised size of 1x1cm cartilage. Fatgraft was taken from the groin area, used on the right ear defect, which isdecided as experimental group. The flap located over the tissue defectwithout any intervention in the left ear, which is decided as control group.The rabbits had been followed for 8 weeks. Millimetric measurement weremade (with image J program) on the size of 1x1 cm. Cartilage tissufragments extracted from both ears of rabbits and the results werecompared.