Van ekolojik koşullarında kışlık arpa ve kışlık mercimek ekim alanlarında ikinci ürün olarak fasulye (Phaseolus vulgaris L.)yetiştirme olanaklarının araştırılması
The research of growing posibilities of bean (Phaseolus vulgaris L.) as second crop in sowing fields of winter barley and winter lentil in Van ecological conditions
  1. Tez No: 324465
  2. Yazar: SERKAN ŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, Van ekolojik koşullarında kışlık arpa ve mercimek ekim alanlarında ikinci ürün olarak fasulye (Phaseolus vulgaris L.) (Elkoca 05 ve Kantar 05) yetiştirme olanaklarının araştırılması amacıyla 2010 yılında yapılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bu çalışmada, bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane verimi, yüz tane ağırlığı, tane verimi, biyolojik verim ve hasat indeksi incelenmiştir.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, Elkoca 05 çeşidi en yüksek biyolojik verimine kışlık arpa sonrası 253.2 kg/da ile ulaşmış; en yüksek tane verimine ise yine kışlık arpa sonrası 89.7 kg/da ile ulaşmıştır. Kantar 05 çeşidi en yüksek biyolojik verimine kışlık mercimek sonrası 270.7 kg/da ile ulaşmış; en yüksek tane verimine ise kışlık arpa sonrası 102.2 kg/da ile ulaşmıştır. Ekonomik veriler dikkate alındığında ise üretim maliyeti bakımından Elkoca 05 çeşidi (0.403 TL/kg), Kantar 05 çeşidi (0.339 TL/kg)'ne göre daha masraflı olmuşken; elde edilen kazanç bakımından Kantar 05 çeşidi (1087.1 TL), Elkoca 05 çeşidi (960.6 TL)'ne göre daha fazla kazanç sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The research is conducted to determine the growing possibilities of dry bean (Phaseolus vulgaris L. cv. Elkoca 05 and Kantar 05) in sowing fields of winter barley and winter lentil in ecological conditions of Van in 2010. The trial was carried out according to split plot in randomized blocks design with 4 replications. In this study was investigated the parametres such as plant height, branch number, seed number and seed yield in plant, a hundred seed weight, seed yield, biological yield and harvest index.According to results of the study, the biological yield and seed yield obtained from cv. Elkoca 05 sowing after winter barley were 253.2 kg/da and 89.7 kg/da, respectively. The biological yield obtained from cv. Kantar 05 sowing after winter lentil was 270.7 kg/da and seed yield after winter barley was 102.2 kg/da. When the economic data is taken into consideration cv. Elkoca 05 (0,403 TL/kg) was more expensive with regard to cv. Kantar 05 (0, 339 TL/kg) but from the point of earning cv. Kantar 05 (1087.1 TL) was provided more income with regard to cv. Elkoca 05 (960.6).