Yeni global optimizasyon tekniği ve uygulaması
A new global optimization technique and its application
  1. Tez No: 324573
  2. Yazar: HAVVA GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde konunun lite-ratürdeki yerinin belirlenmesi amacıyla literatür özeti verilmiş, tarihsel gelişiminden bahsedilmiş ve konunun amacı açıklanmıştır.Üçüncü bölümde filled fonksiyon metodu ve alt gradyan kavramı ile ilgili bazı temel kavramlar verilmiştir.Dördüncü bölümde öncelikle filled fonksiyon metodunun altında yatan teori anlatılmıştır. Daha sonra literatürde tanımlanan bazı filled fonksiyonlar ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca farklı konsantrasyonlardaki Fe-Mn ikili alaşımlarının farklı tabaka ikililerinde ortak olarak maksimum mikrosertlik derecesine ulaştığı noktalar filled fonksiyon metodu kullanılarak bulunmuştur.Beşinci bölümde ise yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar ve bazı öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In the first and second chapter, a summary of the literature is given in order to determine the place of the topic in the lite-rature, later historical development of filled function method is mentioned and the aim of the subject is explained.In the third chapter, some basic notions on filled function method and on subgradient are mentioned.In the fourth chapter, firstly the theory underlying the filled function method is introduced. Then some filled functions in the literature and their properties are explained. Also we applied the filled function method to solving a global optimization problem which investigates the maximum microhardness of Fe-Mn binary alloys in different layer pairs.In the last chapter, the results of the study and some suggestions are given.