Elastik zemine oturan sonsuz uzun elastik kirişin hareketli yük altında dinamik davranışı
Dynamic behavior of infinite elastic beam on elastic foundation under moving load
- Tez No: 324610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında elastik zemine oturan sonsuz kirişin hareketli yük altında dinamik analizi analitik olarak incelenmiştir. Çözümde kompleks fourier dönüşümü, rezidü integral teoremi ile birlikte kullanılmıştır. Hareketli yük altında kirişin dinamik davranışının çeşitli parametrelere (hız, yay sabiti, sönüm) göre değişimi incelenmiştir.Birinci bölümde elastik zemine oturan kirişlerin hareketli yük altında davranışı ile ilgili çalışmalar sunulmuştur.İkinci bölümde sistemde oluşan moment, yer değiştirme ve kesme kuvvetinin denklemleri ayrı ayrı elde edilmiştir.Üçüncü bölümde kiriş üzerindeki yükün konumuna göre moment, yer değiştirme ve kesme kuvvetleri elde edilmiştir.Dördüncü bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic analysis of an infinite elastic beam on elastic foundation under moving load is investigated analytically. The complex Fourier transform and the residue integral theorem are used in the solution. Dynamic behavior of the beam under moving load is investigated for various parameters such as speed, spring constant and damping.In the first chapter, studies related to behavior of beams on elastic foundations under moving loads are presented.In the second part, the equations for moment, displacement and shear force of the beam are obtained.In the third chapter, depending on the position of the load on the beam, displacements, moments and shear forces are obtained.In the fourth chapter, the conclusions of the study are presented and some recommendations are given.