Sağlam zemine oturan kazık grupların 3 boyutlu analizi
Pile groups 3 dimensional analysis of pile groups resting in soils
- Tez No: 93728
- Danışmanlar: PROF. SİNAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
SAĞLAM ZEMİNE OTURAN KAZIK GRUPLARININ ÜÇ BOYUTLU ANALİZİ Suat KÜÇÜKUĞURLUOĞLU İnşaat Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi Köprü tahliyeleri, rıhtım ve istinat duvarları ve benzeri yapıların temellerinde, kazıklar genellikle gruplar halinde kullanılmakta bu da grup reaksiyonunun doğmasına neden olmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan grup reaksiyonunun kazaklar arasındaki dağılımının belirlenmesi problemi de ortaya çıkmaktadır. Özellikle, eğer kazık grubu düşey ve eğik kazıklardan meydana gelmişse ve bu grup yatay ve düşey yükler etkisi altındaysa, veya bu yükler eksantrik olarak etkiyorsa; her kazığın ne kadar yük taşıdığı sorusu daha da önem kazanmaktadır. Çalışmada bu tip sistemlerin üç boyutlu analizi ele alınmıştır. Üstyapıdan etkiyen dış yüklerin sonsuz rijit bir tabiiye tarafından kazıklara aktarıldığı ve kazıkların sağlam zemine ulaştıkları varsayılmıştır. Her kazık yatay yönde eşit sayılı lineer elastik yay reaksiyonlanyla desteklenmiş bir kiriş olarak idealize edilmiştir. Böylelikle gruptaki her bir kazığa etkiyen kesme ve eksenel kuvvetlerle momentler bulunmuştur. Ayrıca yükler altında ortaya çıkan deplasman ve dönmeler de hesaplanmıştır. Literatürden verilen bazı örnekler geliştirilen programdan elde edilen neticelerle karşılaştmlmıştır. IX
Özet (Çeviri)
THREE DIMENSIONAL ANALYSIS OF POINT-BERING PILE GROUPS ABSTRACT Piles in the foundation of structures like bridge piers, quays, retaining walls and the like are usually installed in groups resulting in a group reaction. This brings about the problem of determining the distribution of this reaction among individual piles in the group. Especially, if a group öf files consists of both vertical and battered piles, if there are both horizontal and vertical loads or if the loads on the group are eccentric with respect to the pile group, the question of what load is carried by each pile in the group naturally arises. This study attemps to develop a computer program providing the three dimensional analysis of such systems. Here it is assumed that external loads from the superstructure are transfered to the piles through an infinitely rigid pile cap, and piles reach the bearing strata. Each pile is idealized as a beam having a uniform distirbuted linearly elastic spring reaction in the lateral direction. Thus; shears, axial forces and moments acting on the piles within the group are determined. Teh displacements and rotations of each single pile are also calculated. The results of the analysis are checked against the solutions of some particular examples given in the literature.