Demir iyonunun (Fe3+) sıçan (Rattus norvegicus) beyin korteks ve hipokampus dokularında sinapsin 3, sintaksin 4, sinaptogirin 1 ve sinaptogirin 4 genlerinin ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri
Effects of iron ions (Fe3+) on expression levels of synapsin III, syntaxin IV, synaptogyrin I and synaptogyrin IV genes in rat (Rattus norvegicus) brain hippocampus and cortex
  1. Tez No: 324711
  2. Yazar: ABDULLAH TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Metabolizmanın kullanabileceğinden fazla demirin canlılarda toksik özelliği vardır. Normal demir metabolizmasının bozulması beyin dokusunu oksidatif stres hasarına açık hale getirir. Çok sayıda kanıt demir, çinko ve bakır gibi geçiş metal iyonlarının nörodejeneratif rahatsızlıklarının gelişimi üzerine güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bugün alzaymır, parkinson ve şizofreni gibi birçok nörodejeneratif rahatsızlığın bu sinaptik iletimdeki aksaklıklardan kaynaklandığını düşündüren pekçok bulgu mevcuttur.Bu tez çalışmasında, Rattus norvegicus'a ağız yoluyla verilen farklı konsantrasyonlarda demir iyonlarının, bu hayvanlardaki hipokampus ve korteks dokularında ?sinaptik iletimde önemli roller üstlenen- sinapsin 3, sintaksin 4, sinaptogirin 1 ve sinaptogirin 4 genlerinin ekspresyon seviyeleri multipleks Real-Time PCR yöntemi ile GAPDH geninin ekspresyonuna kıyaslanarak incelenmiştir.Korteks dokusunda Stx4 geni ekspresyon seviyelerindeki değişiklikler önemsiz olarak bulunmuştur. Hipokampus dokusunda Stx4 geni ekspresyon seviyelerinde meydana gelen azalış önemli bulunmuştur. Korteks ve hipokampus dokularında Syn3 geni ve Korteks dokusunda Syngr1 geni ekspresyon seviyelerindeki artış önemli bulunmuştur. Korteks ve hipokampus dokularında Syngr4 geni ekspresyon seviyelerinde önemli değişiklikler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
More iron that can be used by metabolism has a toxic effect. Degeneracy of normal iron metabolism makes brain tissue vulnerable to oxidative stress damage. A lot of evidences show that transition metal ions like iron, zinc and copper do not have a strong effect on neurodegenerative sicknesses. At present, there are many findings available which give ana impression that alzheimer, parkinson and schizophrenia result from defects in that synaptic transmission.In this thesis study, iron ions, given orally to Rattus norvegicus, are examined by comparing expression levels of Synapsin III, Syntaxin IV, Synaptogyrin I and Synaptogyrin IV which undertake important roles in synaptic transmission in the hippocampus and cortex tissues of those animals with expression of GAPDH gene.The changes at Stx4 gene expression level in cortex tissue were found significantly. The reduction occuring at Stx4 gene expression levels in hippocampus tissue was found significantly. The increase at Syngr1 expression levels in cortex tissue and Syn3 gene in cortex and hippocampus tissue was found significantly. It was observed that there was significant changes Syngr4 gene expression levels in cortex and hippocampus tissue.