Yapıştırma bağlantılarının dinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dynamic properties of bonding links
  1. Tez No: 324718
  2. Yazar: BEYHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı 0.8, 1.0, 1.2, 1.6 mm kalınlıktaki alüminyum levhaların, kalınlığı 0.6 mm olan endüstriyel çift taraflı yapıştırıcı bant ile yapıştırılarak dinamik özelliklerinin deneysel olarak belirlenmesidir. Bazı deneylerde bir veya birkaç kat olarak çift taraflı yapıştırıcı bant kullanılmıştır. Alüminyum levha kalınlığının, çift taraflı yapıştırıcı bant kalınlığının ve bant uzunluğunun dinamik özelliklere olan etkisi incelenmiştir. Deneysel olarak elde edilen sonuçlar kullanılarak yapıştırıcı bağlantıların frekans ve sönüm oranları hesaplanmıştır. Aynı kalınlıkta levhalarda yapıştırma uzunluğu arttıkça sönüm oranı artarken, frekans çok fazla etkilenmediği gözlenmektedir. Aynı uzunlukta, farklı kalınlıkta levhalarda kalınlık arttıkça frekansın arttığı fakat sönüm oranının değişmediği gözlenmiştir. Aynı kalınlık ve uzunluktaki levhalarda ise yapıştırıcı kalınlığı arttıkça frekansın azalarak sönüm oranının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally determine the dynamic properties of aluminum plates having the thicknes of 0.8, 1.0, 1.2, 1.6 mm and bonded with 0.6 mm thick industrial double-sided adhesive tape. Some of experments conducted, one or more then one layers of adhesive tape were used. The effects of aluminum plate thickness, double-sided adhesive tape thickness and tape length on the dynamic properties were investigated. The effects of the adhesive bonds on the frequency and damping rate were calculated by using the results obtained from the experiments. It was observed that as the adhesive lenght was increased, the frequency was not affected significantly and the damping rate was increased. At the plates having the same lenght but different thicknesses, frequency increased and damping rate has not change been observed as the thickness was increased. In the case of the plates having the same lenght and thickness, as the tape thickness increased, frequency was decreased but damping rate was increased.