Polimer katkılı hidrofob kilin bazı geoteknik ve dinamik özelliklerinin incelenmesi
Examination of some geotechnical and dynamic properties of hydrophobic clay that mixed by polymer
- Tez No: 324738
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kil zeminler, toprak dolgu barajlar, yol dolguları, atık depo alanı şilteleri, nükleer santraller gibi birçok mühendislik yapısında geçirimsizlik elemanı veya koruyucu tabaka olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, bu zeminler zamanla su içeriklerindeki değişimlerden kaynaklanan şişme, oturma ve kabarma gibi problemler nedeniyle yapı elemanlarında kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir. Bu problemleri çözebilmek için kil zeminlerin kimyasal katkılarla stabilizasyonu yaygın olarak araştırılan bir konudur.Bu çalışma kapsamında, mineral özellikleri belirlenen hidrofob kil, lateks polimeri kullanılarak modifiye edilmiş ve elde edilen lateks katkılı hidrofob kil numunelerin mukavemet ve dinamik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla kilin elektrokinetik özellikleri incelenmiştir. Lateks katkılı hidrofob kil numunelere, dane birim hacim ağırlık, kompaksiyon, serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Lateks katkılı hidrofob killere yapılan deney sonuçları, referans kabul edilen katkısız hidrofob kile ait sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Deney sonuçlarından, lateks katkılı hidrofob killerin dane birim hacim ağırlık değerleri ile serbest basınç mukavemetleri ve konsolidasyonsuz-drenajsız kohezyon değerlerinin azaldığı görülmüştür. Dinamik bir deney olan serbest titreşimle sönüm oranı tayini deneyi katkılı hidrofob kil numunelerinin sönüm oranlarının arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Clay soils are often used as an impermeable liner or a cover layer in some engineering structures such as earth dams, roadway backfill, waste disposal landfills and nuclear power station. However, these soils may becaused permanent damages on the structure elements due to their some problems like swelling, settlement and heaving based on water content change. In order to solve these problems, stabilization of clay grounds using chemical additions is a wide subject of research.With this study, the hydrofobic clay of which mineral characteristics are determined is mixed by using a polymer (Latex) and the resistance and dynamic characteristic of this hydrofobic clay has been researched. For these purpose electrokinetic characteristics of hydrofobic clay has been researched. For this polymer modified hydrofobic clay, specific gravity, compaction, unconfined compression strength tests have been issued. Results of test on hidrofob clay that mixed by latex compared with test results of hidrofob clay that is used as reference sample.Result of experiments show a decrease at latex mixed hydrofob clays specific gravity and unconfined compression strength and the unconsolidated-undrained cohesion. Also we can see an increase at the result of dynamic tests.