Türkiye'deki seragazı emisyon envanterinin geliştirilen gri tahmin yöntemi ile incelenmesi ve bir uygulama
Analysis of greenhouse gas emissions of Turkey with improved grey prediction method and a case study
  1. Tez No: 324747
  2. Yazar: HAMİD YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde çevresel problemlerin en başında küresel ısınma problemi yer almaktadır. Fosil yakıt tüketiminin artması küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının da artışına neden olmaktadır. Bu bağlamda küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden olan sera gazı salınımının daha kontrollü yapılması gerekliliği ortaya çıkmış ve geleceğe dair tahminlerin yapılması zorunlu hale gelmiştir.Kısa dönemli tahmin çalışmalarında en uygun yöntemlerden birisi gri tahmindir. Bu çalışmada Türkiye'ye ait 1990-2009 yıllarına ait sera gazı emisyonları çeşidine ve sektörlere göre ayrı ayrı incelenmiştir. GPRM(1,1) ve geliştirilen GPRM(1,1) yöntemleri ile her iki veri seti incelenerek hata oranları karşılaştırılmış ve 2020 yılına kadar oluşabilecek sera gazı emisyonları tahmin edilerek geliştirilen yöntemin etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, at the top of the global environmental problem is global warming problem. Fossil fuel consumption also causes an increase of greenhouse gases that cause global warming. In this context, the biggest causes of global warming, the greenhouse gas emissions need to be more in control has emerged and making predictions about the future has become mandatory.In this study, greenhouse gas emissions between the years of 1990-2009 in Turkey are examined according to the type and sectors. GPRM (1,1) and improved GPRM (1,1) methods are used to analyze dataset, the proposed model provided much better results compared with the GPRM(1,1) and greenhouse gas emissions by the year 2020 has been estimated.