Otomotiv endüstrisinde kullanılan tampon ve turbo emiş borusunun yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment of bumper and turbo suction tube using in automotiv industry
  1. Tez No: 324763
  2. Yazar: YASEMİN CEYLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KILIÇ, YRD. DOÇ. DR. ALİYE SUNA ERSES YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, otomotiv endüstirisinin yan sanayilerinde, alüminyum alaşımından üretilen turbo emiş borusu ve plastik matrisli kompozit malzemeden üretilen tamponun yaşam döngüsü analizi yapılmıştır. Turbo emiş borusu ve tampon için karakterizasyon ve zarar etki değerlendirmesi yapılarak ağırlıklı olarak çevresel zarar etkisinin her iki ürün için üretim aşamasında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca farklı oranlarda atık senaryoları oluşturularak hem turbo emiş borusu hem de tampon için çevreye daha az zarar veren en iyi atık senaryosu saptanmıştır. Sistemdeki envanter analizleri, atık senaryoları, etki değerlendirme işlemleri ISO 14040 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Standardına uygun olarak üretilmiş olan SimaPro 7.3.2 adlı bir yazılımda IMPACT 2002+ metodu seçilerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, matrix composite bumper made of plastic and the aluminum alloy turbo suction tube in two different automotive supply industry is made for automotive industry is evaluated from Life Cycle Analysis criteria. During the production phase was found to be the effect of environmental damage for both products mainly is being made damage assesment and characterization for bumper and turbo suction tube. also scenario was the best waste for less to the environment both bumper and turbo suction tube by genareting waste scenarios in different proportions. Inventory analysis, waste scenarios, assessment and comparing operations in the system are done by using software entitled with is being selected IMPACT 2002+ method inSimapro 7.3.2 which is developed as appropriate with ISO 14040 Life Cycle Assessment standard.