Tek nokta, ağ yapısı ve PPP yöntemleriyle GNSS çözümlerinin doğrudan algılayıcı yöneltmesi doğruluğuna etkisi
The effect of one point, network and PPP GNSS data processes on the direct sensor orientation accuracy
- Tez No: 324766
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğrudan algılayıcı yöneltmesi veya doğrudan coğrafi yöneltme GNSS\IMU verileri kullanarak dış yöneltme parametrelerinin yer kontrol noktası kullanılmadan hesaplanmasıdır. Bu sistemin doğruluğu GNSS\IMU bütünleşik sistemin doğruluğuna bağlıdır. DGNSS (Diferential Global Navigation Satellite System) ve IMU (Inertial Measurement Unit)?nun birlikte kullanılmasıyla oluşan bütünleşik sistem, uçuş esnasında yaklaşık dış yöneltme elemanlarını belirlemektedir. Bu yöneltme elemanlarının doğruluğu GNSS ve IMU doğruluğuna bağlıdır. Bu çalışmada tek nokta, ağ yapısı ve ppp yöntemleriyle gnss çözümlerinin doğrudan algılayıcı yöneltmesi doğruluğuna etkisi değerlendirilmiştir. Test alanı 1296 km2 dir. 30 cm çözünürlüğünde 396 adet fotoğraf kullanılmıştır. Tek nokta çözüm yatay doğruluğu (X-Y) 23-30 cm , düşey doğruluğu 40 cm, ağ yapısı çözüm yatay doğruluğu 24-27 cm , düşey doğruluğu 37 cm ve ppp çözüm yatay doğruluğu 20-28 cm , düşey doğruluğu 44 cm hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Direct sensor orientation or direct georeferencing is the solution of exterior orientation parameters using GNSS\IMU data without ground control points. Accuracy of the system is based on GNSS\IMU integrated system accuracy. The integrated system containing DGNSS and IMU calculates the approximate exterior orientation parameters during the flight. The exterior orientation accuracy is based on GNSS and IMU accuracy. In this study, the effect of one point, network and PPP GNSS data processes without ground control point on the accuracy of the direct sensor orientation was evaluated. Test area is 1296 km2. It was used 393 images with 30 cm resolution. It was calculated that one point solution horizontal accuracies are (X-Y) 23-30 cm., vertical accuracy is (Z) 40cm, network solution horizontal accuracies are (X-Y) 24-27 cm, vertical accuracy is (Z) 37 cm and ppp solution horizontal accuracies are (X-Y) 20-28 cm, vertical accuracy is (Z) 37 cm.