Yığma duvarlarda kayma dayanımının arttırılması amacı ile farklı bağlantı elemanı uygulamaları
An application of different metal connectors developed to improve the shear strength of stone masonry walls
  1. Tez No: 324767
  2. Yazar: YILMAZ KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURAN KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünyada yaygın olarak kullanılan taş yığma yapılar, kayma dayanımlarının düşük olması sebebiyle kolayca yıkılmaktadır. Taş yığma yapıların kayma dayanımlarını arttırmak amacıyla pek çok teknik geliştirilmiştir. Yapılan deney çalışmasının konusu, kayma dayanımlarını arttıracak metal bağlantı elemanları ile taş yığma duvarları güçlendirmektir. Bu amaçla yeni 3 farklı metal bağlantı elemanı (kenet) geliştirilmiştir. Bu metal bağlantı elemanları, yığma taş duvarlara uygulanarak duvarların kayma dayanımı arttırılmıştır. 150x630x750 mm boyutlarında 10 farklı deney numunesi üretilerek kayma dayanımları araştırılmıştır. Deneysel olarak elde edilen kayma dayanımları ampirik denklemlerle desteklenmiştir. Çalışmanın sonunda, geliştirilen yeni metal bağlantı elemanlarının yığma yapıların kayma dayanımlarını ve sünekliğini etkili bir şekilde arttırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The stone masonry structures used widely in the world are easily broken down because of low shear strength capacity. Plenty of techniques have been developed to increase the shear strength of stone masonry constructions The present experimental study, performed on stone masonry walls strengthened by metal connectors was aimed to investigate the efficiency of an alternative shear reinforcement technique. For this purpose three new metal connector (clamp) types were developed. The shear strength of walls was improved by applying these clamps on stone masonry wall. A total of ten stone masonry walls, each being 650 x 730 x 150 mm in size were structurally tested in induced diagonal compression. Experimentally obtained shear strengths were confirmed by empirical equations. It was suggested that new clams developed at the end of study increased effectively the shear strengths and ductility of masonry constructions.