Hikaye haritası tekniğinin zihin engelli öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini kazanmalarındaki etkililiği
Investigation of the effectiveness of story map method on reading comprehension skills of students with special needs
- Tez No: 324833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİDE KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma; kaynaştırma sınıflarında öğrenim gören hafif derecedezihin engelli öğrencilere okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesindehikaye haritası tekniği ile sunulan öğretimin etkililiğini saptamak amacıylayapılmıştır.Araştırmanın konusunu oluşturan öğrenciler; 2. ve 3. sınıfa devameden, İlköğretim ikinci sınıf düzeyinde bağımsız okuma doğruluğu (%99 veüzeri) ve ikinci sınıf düzeyinde bağımsız yazabilme becerisine sahip olan,öğretimi yapılacak okuduğunu anlama becerilerinde ikinci sınıfın öğretimseldüzeyine sahip (sorulan sorulara % 89 -70 doğrulukta cevap verme) hafifderecede zihin engelli öğrencilerden oluşmuştur.Araştırma, Sincan İMKB Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş ilköğretimokuluna devam eden hafif derecede zihin engelli tanısı olan, okuduğunuanlama becerilerinde güçlüğü olan 7 öğrencinin deney grubuna ve Ankara iliÇankaya ilçesine bağlı olarak hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyonmerkezine devam eden ve deney grubunun benzer özelliklerini gösteren 7öğrencinin ise kontrol grubuna seçilmesiyle yürütülmüştür.Araştırmada, ?öntest-sontest, kontrol grubu? deneysel modelkullanılmıştır. Öntestin verilmesinden sonra, deney grubuna araştırmacıtarafından 16 oturumluk okuduğunu anlama becerilerinin gelişiminde hikayeharitası tekniğini kullanarak bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonrasındaher iki grupta sonteste tabii tutulmuştur. Elde edilen veriler Mann-Whitney Uve Wilcoxon testleri ile analiz edilmiştir.Araştırmanın amacına yönelik toplanan veriler yukarıda belirtilenistatistiksel yöntemlerle işlendiğinde 16 öğretim oturumunun sonunda deneygrubu öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin anlamlı bir şekildearttığı bulunmuştur. Kontrol grubu öğrencilerinin ise okuduğunu anlamabecerilerinde anlamlı bir değişme olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effectiveness of storymap method on teaching reading comprehension skills to students with mildmental retardation who attend to mainstreaming classes.The participants of the study were students with mild mental retardationwho attended to 2nd and 3rd grades of an elementary school, hadindependent reading accuracy of 2nd grade (99% and more) and also hadindependent writing skills of 2nd grade, and finally had instructional level ofreading comprehension skills of 2nd grade that were to be taught (thatstudents were able to answer the questions with 89-70% accuracy).The study consisted of an experimental and a control group. Theparticipants in the experimental group were 7 students with mild mentalretardation who attended to IMKB Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş elementaryschool in Sincan. The control group was consisted of 7 students whoattended to a special education center in Çankaya, Ankara and who hadsimilar characteristics of the experimental group.In the study an experimental design of ?pre-test post-test, control group?was used. After the pre-test the experimental group had a 16 sessioninstruction carried out by the researcher using story map method to teach thestudents reading comprehension skills. After the instruction was terminatedboth groups were tested again. The data were analyzed using Mann-WhitneyU Test for Independent Samples and Wilcoxon Signed Rank Test for PairedSamples.The findings of the study indicated that after 16 session instruction thereading comprehension skills of the experimental group were significantlyimproved. However there was no significant improvement in the readingcomprehension skills of the students in the control group.