Deneysel trabekülektomi cerrahisi modelinde, subkonjonktival 5-Fluorourasil, subkonjonktival bevacizumab ve intravitreal bevacizumab uygulamalarının, bleb vaskülarizasyon ve fibrozisini önlemedeki etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the efficency of subconjuctival 5- Fluorouracil, subconjuctival bevacizumab and intravitreal bevacizumab applications, on bleb vascularisation and fibrosis in an experimental trabeculectomy surgery model
  1. Tez No: 324838
  2. Yazar: CEM ÖZGÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Glokomda en sık uygulanan cerrahi tedavi trabekülektomidir. Cerrahinin uzun süreli başarısı için filtrasyon blebinin uzun süre fonksiyonel özelliğini koruması gerekir. Bu çalışmanın amacı cerrahinin başarısını arttırmada postoperatif dönemde uygulanan subkonjonktival bevacizumab, intravitreal bevacizumab ve subkonjonktival 5-Fluorourasil (5-FU) tedavilerinden hangisinin daha etkin olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmamızda, 48 adet Yeni Zelanda tavşanı, her grupta 12 denek olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Tüm deneklerin sağ gözlerine standart trabekülektomi cerrahisi uygulandı. Postoperatif dönemde birinci gruba bleb içine subkonjonktival dengeli tuz solusyonu, ikinci gruba bleb içine subkonjonktival bevacizumab, üçüncü gruba intravitreal bevacizumab, dördüncü gruba non-bleb konjonktivaya subkonjonktival 5-FU enjeksiyonu yapıldı. Postoperatif takiplerde, blep uzunluğu, bleb genişliği, bleb yüksekliği, bleb vaskülaritesi değerlendirildi ve kontrol ve opere gözlerin göz içi basıncı (GİB) ölçümleri yapıldı. Postoperatif 10, 20, 30. günlerde her gruptan iki denek sakrifiye edilerek sağ gözleri enüklee edildi. Histopatolojik olarak enflamasyon, neovaskülarizasyon ve fibrozis değerlendirildi. Gruplar karşılaştırıldığında, 2. grubun ortalama bleb uzunlukları 28. gün kontrolüne kadar diğer gruplardan daha fazlaydı. Gruplar arasındaki bu fark 7 (p=0,014), 11 (p=0,005) ve 14. (p=0,023) günlerde istatistiksel olarak anlamlıydı. İkinci grubun ortalama bleb genişlikleri diğer gruplardan daha fazlaydı, gruplar arasındaki bu fark 7 (p=0,043), 11 (p=0,013), 14 (p=0,001), 17. (p=0,013) günlerde istatistiksel olarak anlamlıydı. Bleb ömürleri yönünden 1 ve 2. gruplar arasında (p=0,022) ve 2 ve 4. gruplar (p=0,045) arasında istatistiksel anlamlı fark vardı. Beş (p=0,033), 7 (p=0,006) ve 11. (p=0,023) günlerde 2. gruptaki blebler daha yüksek izlenmekteydi. İkinci grubun ortalama GİB değerleri daha düşük seyretti. Opere göz ile kontrol göz arasındaki fark 2. grupta daha uzun süre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklıydı.
Özet (Çeviri)
The most common surgical treatment of glaucoma is trabeculectomy. For the long term success of surgery, the filtration bleb must be functional for a long time. The purpose of this study is, to determine for improving the success of surgery, which one of the treatments, subconjunctival bevacizumab, intravitreal bevacizumab or subconjunctival 5-fluorouracil (5-FU) is more effective. In our study, 48 New Zealand rabbits, separated into four groups so that 12 subjects in each group. We performed standard trabeculectomy surgery in right eyes of all subjects. In postoperative period, we performed the first grup subconjunctival balanced salt solution into the bleb, the second group subconjunctival bevacizumab into the bleb, the third group intravitreal bevacizumab, the fourth group subconjunctival 5-FU into the non-bleb conjunctiva. Postoperatively, the length of the blebs, bleb size, bleb height, bleb vascularity were evaluated and the control and operated eyes, the intraocular pressure (IOP) measurements were performed. Postoperative 10, 20, 30th days two subjects of each group were sacrified and the right eyes were enucleated. Histopathologically, inflammation, neovascularization and fibrosis were evaluated. Groups were compared, mean length of the blebs in second group were greater than the other groups until the postoperative 28 days. This difference between groups were statistically significant on days 7 ( p=0,014), 11 (p=0,005) and 14 (p=0,023). The average bleb widths of the second group were greater than the other groups. This difference between the groups were statistically significant on days 7 (p = 0,043), 11 (p = 0,013), 14 (p = 0,001), 17 (p = 0,013). In terms of bleb survivals had statistically significantly difference between groups one and two (p=0,022), and two and four (p=,045). The blebs in second group were higher on postoperative days 5 (p=0,033), 7 (p=0,006), 11 (p=0,023). Mean IOP values were lower in the second group. In the second group the difference between control eyes and operated eyes were longer statistically significantly different than the other groups.