Serum ve eritrosit membran yağ asitlerinin gaz kromatografisi-alev iyonizasyon dedektörü ile ölçümü ve klinik kullanımı
Measurement of serum and erythrocyte membrane fatty acids with gas chromatography-flame ionisation dedector and its clinical usage
- Tez No: 324839
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda yağ asitleri ve özellikle omega-3 (?-3) yağ asitlerinin böbrek ve kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere hiperlipidemi, enflamatuvar ve otoimmün hastalıklar, solunum hastalıkları, onkolojik, nörolojik hastalıklar ve endokrinolojik bozuklukların etyopatogenezindeki rolü ve bunların diyetle alımının bu hastalıkların tedavisindeki etkileri üzerine çok fazla çalışma yapılmıştır ve halen bu konudaki çalışmalar yoğun olarak sürmektedir. Yine ?-3 yağ asitlerinin nefroloji alanında IgA nefropatisi, lupus nefriti, siklosporin A toksisitesi, diyabetik nefropati ve hemodiyaliz ile olan etkileşimi üzerine birçok yayın bulunmakla birlikte bu konudaki araştırmalar halen devam etmektedir.Bu çalışmada GATA Tıbbi Biyokimya AD Metabolizma Laboratuvarına plazma ve membran yağ asidi konsantrasyonlarının Gaz kromatografisi-Alev İyonizasyon Dedektörü (GC-FID) ile ölçüm metodu kurularak ve optimize edilerek hemodiyaliz tedavisi gören son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında yağ asidi konsantrasyonlarının ölçülmesi amaçlanmıştır.Plazma ve membran yağ asitlerinin GC-FID ile ölçüm metodunda SPTM-2560 Kapiller Kolon (100m X 0.25mm X 0.2 µm) kullanılmış olup ve 3N metanolik HCl ile 90oC'de 4 saat türevlendirme işlemi uygulanmasını takiben 45 dk toplam analiz süresinde 34 yağ asidine ait pikler elde edilmiştir. Bu metodla , yağ asitlerinin 300 µg/ml konsantrasyona kadar lineer olduğu, LOD 0.3-4.2 µg/ml konsantrasyonlar arasında, geri kazanımın totalde % 87-107 aralığında ve tekrarlanabilirliğin % 4.2-10.4 aralığında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, etiopathogenetic role of fatty acids, particularly omega-3 fatty acids, especially on renal and cardiovascular diseases and hyperlipidemia, autoimmune and inflammatory diseases, respiratory diseases, oncological, neurological diseases and endocrinological disorders and effects of dietary intake to the treatment of these diseases were studied in many researches. And researches on this subject are still ongoing intensively. While there are many publications in the field of nephrology about the interaction of ?-3 fatty acids with the IgA nephropathy, lupus nephritis, cyclosporin A toxicity, diabetic nephropathy and hemodialysis, number of studies on this subject are still increasing.In this study, it's aimed to develop and optimize the method to determine fatty acid concentrations in end-stage renal disease (ESRD) patients undergoing hemodialysis by Gas Chromatography-Flame Ionisation Detector (GC-FID) in GATA Department of Medical Biochemistry Metabolism Laboratory.SPTM-2560 capillary column (100m X 0.25 X 0.2 m) was used to determine plasma and membrane fatty acids with GC-FID. Following derivatization process with 3N methanolic HCl for 4 hours at 90oC, 34 fatty acid peaks were obtained in 45 min of total analysis time. In this method, fatty acid concentrations were linear up to 300 µg/ml, LOD was between 0.3-4.2 µg/ml concentrations, recovery have been found to be in the range of 87-107 % and reproducibility have been found to be in the range of 4.2-10.4 %.