Kapalı göz yaralanmalarında görsel sonuçların optik koherens tomografi, multifokal elektroretinografi ve mikroperimetri ile değerlendirilmesi
Assessing the visual outcomes of ocular traumas caused by closed globe injuries using optical coherence tomography, multifocal electroretinography and microperimetry
  1. Tez No: 324841
  2. Yazar: ALFRİDA PELLUMBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda, kliniğimizde tedavi ve izlemleri yapılan 43 kapalı göz travmalı hastanın klinik özellikleri değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, gelişen komplikasyonlar, uygulanan cerrahi tedaviler ve tedavi sonrası görme düzeyleri belirlendi. Hastaların yaş ortalaması 25±6.4 yıl olup, travma sonrası başvuru süresi 12 saat ile 14 gün arasında değişmekte idi. Takip süresi 92±14 gündü. 20 hastada sağ (%46.5), 23 hastada sol (%53.5) göz etkilenmişti. Hastalar santral ve periferik lezyonlu olmak üzere iki gruba ayrıldı. 17 gözde (%39.5) santral lezyon ve 26 gözde (%60.5) periferik lezyon tespit edildi. Uygulanan tedavilerle hastaların görme düzeylerinde belirgin iyileşme gözlendi. Kapalı göz yaralanmalarının %79.1'i kontüzyon, %9.3'ü lameller laserasyon, %11.6'sı ise mikst tip yaralanmaydı. Uygun medikal tedavilerle ciddi mekanik göz yaralanması olan gözlerin önemli bir kısmında fonksiyonel görme düzeylerine ulaşılmıştır. Santral lezyonlu hastalarda görme keskinliğinin sırasıyla mikroperimetri, optik koherens tomografi ve multifokal elektroretinografi ile karşılaştırmalı olarak yapılan ilk ve 3 ay sonraki muayeneleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study, clinical features of 43 closed globe trauma patients whose treatment and follow-ups had been carried out in our clinic were investigated. Demographic features, clinical findings, complications, surgical treatments and visual acuities after treatment were recorded. The mean age was 25±6.4 years and the interval between the event and reference ranges from 12 hours to 14 days. The mean duration of follow up was 92+14 days. 20 (%46.5)patients were injured on the right and 23 (%53.5) on the left. Patients were divided into two groups regarding the location of the lesion; central or peripheral. 17 eyes (%39.5) had central and 26 eyes (%60.5) had peripheral lesions. Patients? visual acuity showed significant improvement after treatment. %79.1 of the cases were diagnosed as contusion, %9.3 as lamellar laceration and %11.6 as mixed. In a considerable number of patients, functional visual acuity was achieved by proper medical treatments. Visual acuity of patients with central lesions was correlated with microperimetry, optical coherence tomography and multifocal electroretinography in the first and the second visit after 3 months.