Çekal abrazyon modelinde Mitomycin-C ve/veya %4 Icodextrin (adept®)'in abdominal adezyonlar üzerine olan etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of Mitomycin-C and/or 4% Icodextrin (adept®) on abdominal adhesions in cecal abrasion
- Tez No: 324856
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN YAĞCI, DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ameliyat sonrası yapışıklıklar önemli ancak henüz çözümlenmemiş problemdir. Devam eden çalışma ve gelişmelere rağmen en iyi ihtimalle yapışıklık oluşumu insidansı düşürülmüş ancak yapışıklık gelişimi tamamen engellenememiştir. Yapılan bazı çalısmalarda Mitomycın-C(MMC) ve %4 İcodextrin solüsyonun yapışıklıkları azalttıkları gösterilmiştir. Bu çalışma; Mitomycin-C, %4 İcodextrin solüsyon, Mitomycin-C+İcodextrin %4 solüsyon kombinasyonun laparatomize ratlarda yapışıklık oluşması üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır.Ağırlıkları 250-300gr arasında, Wistar-Albino cinsi 40 adet dişi rat 5 eşit gruba bölündü. Sham grubu hariç diğer gruplardaki tüm ratların çekum duvarında 1 cm² alanda abrazyon oluşturulduktan sonra; Grup 1'e 5 cc %0.9 NaCl içerisinde 1 mg/kg Mitomycin-C, Grup 2'ye 5 cc dozunda üçer kez %4 İcodextrin solüsyon, Grup 3'e 1 mg/kg Mitomycin-C+%4 İcodextrin solüsyon kombinesi, Grup 4'e 1'e 5 cc %0.9 NaCl, intraperitoneal olarak uygulandı. Grup 5'e sadece laparatomi uygulanarak sham grubu olarak belirlendi. Ratlar ilk cerrahi işlemin 21 gününde sakrifiye edildi. Deneklerin her birine hem makroskopik hem histopatolojik olarak yapışıklık skorları uygulandı ve sonuçlara istatiksel çalışma yapıldı.Tüm gruplar tek tek makroskopik yapışıklık skorlamaları (NAİR; MAJUZİ; KHNIGTLY) açısından incelendi. Yapışıklık modeli oluşturulmuş ratlarda kombine (Mitomycin-C+%4 İcodextrin) solüsyonun kontrol grubuna göre istatiksel anlam taşır derecede (p-0,008) yapışıklık önleyici rol oynadığı izlendi.
Özet (Çeviri)
Postoperative adhesions are still unsolved important problems. Although there are some studies and advancements in this issue, the incidence of adhesion formation has been decreased but not totally solved. Some studies have been showed that Mitomycin, Icodextrin 4%solution can decrease adhesion formation. This study; was planned to aim to compare the adhesion formation efffects of Mitomycin C, Icodextrin 4%and Mitomycin C with Icodextrin 4%combinations in the laparotomized rats.Wistar-Albino 40 female rats, weight range between 250-300 gr, divided into 5 groups. After abrasion formation in the rats?caecum except group of Sham; in Group1 Mitomycin C, in Group 2 Icodextrin 4%,in Group 3 Mitomycin-C+Icodextrin %4 combination, in Group 4 0.9%NaCl, were given intraperitoneally. In Group5 (Sham) were just laparatomy. They were sacrificed after 21 nd day after first surgery. Macroscopic and microscopic results were analyzed statistically.All groups were examined macroscopically. As a result, the combined group were found to be superior to other groups.