Ratlarda oluşturulan hemorajik yaralanma modelinde, klinoptilolit ile kaolinin topikal hemostatik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of clinoptilolite and kaolin's topical hemostatic efficacy in a rat model of hemorrhagic injury
  1. Tez No: 324862
  2. Yazar: AYTEKİN BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son on yılda yapılan çalışmalarda bazı topikal hemostatların posttravmatik mortalite oranlarını anlamlı şekilde düşürdüğü iddia edilmektedir. Biz de sağkalım ve hemostaz üzerine başarılı etkisi olduğu kabul edilen kaolin ile moleküler elek ve iyon değiştirme özelliğine sahip kafes yapısı olan klinoptilolitin topikal hemostatik etkinliğini karşılaştırmayı planladık. Kaolin, klinoptilolit ve kontrol grubu olacak şekilde 3 grupta toplam 42 rat ile çalışmayı planladık. 22G anjioket iğnesi ile femoral arter yaralanma modeli oluşturuldu. Ortalama arteryel basınç monitörizasyonu ve arteryel kan gazı örneklemesi için 26G anjioket ile kuyruk arterinden kateterizasyon uygulandı. 10 saniye kontrolsüz kanama sonrası hemostatik/gazlı bez ve 100 g standart ağırlık ile 1 dakika bası uygulandı sonrasında ağırlık kaldırılarak kanama kontrolü yapıldı. Kanamanın devam etmesi halinde 3'üncü dakikaya kadar ve ikinci kontrolden sonra 5'inci dakikaya kadar bası uygulandı. Sıvı resüsitasyonu uygulanmaksızın gruplar 60 dakika boyunca hemostaz süresi, tekrar kanama, sağkalım ve arteryel kan gazı değerleri açısından gözlendi. Kontrol grubunda hiçbir ratta hemostaz gelişmedi fakat sağkalım oranı 5/12 (%41,66) idi, kaolin grubunda 7 ratta hemostaz gelişti, bunların 4'ünde tekrar kanama oluştu ve sağkalım oranı 10/13 (%76,92) idi, klinoptilolit grubunda ise 8 ratta hemostaz gelişti, sadece birinde tekrar kanama oluştu ve sağkalım oranı %100 tespit edildi. Kaolin ve klinoptilolit grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. 5 ve 60'ıncı dk OAB, HCO3, BE ve laktat değerleri açısından 3 grup arasında istitistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre, klinoptilolit en az kaolin kadar etkin olduğu için yeni bir topikal hemostat olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In last decade it is claimed that some topical hemostatic agents, reduce the posttraumatic mortality rates significantly. We planned to compare the topical haemostatic efficacy of kaolin which is accepted as successful on hemostasis and survey with clinoptilolite, the cage structure of which provides moleculer sieve and ion exchange properties. We planned to study with 42 rats in 3 groups as kaolin, clinoptilolite and control group. The femoral artery injury model was performed with the needle of 22G angiocut. Catheterization was applied to the tail artery of rat with the help of 26G angiocut for arterial blood pressure monitorization and for arterial blood sample. After 10 seconds uncontrolled hemorrhage, compression was applied with hemostatic dressing and a standard 100g scale weight for one minute. The scale weight was removed and hemostasis was assessed. In case of the continuing hemorrhage, compression was applied until the third minute and after the second control, compression continued until the fifth minute. Without fluid resuscitation, all groups were observed through 60 minutes for hemostasis time, rebleeding, survey and arterial blood gas values. In control group there was no hemostasis but the survival rate was 5/12 (41,66%). In kaolin group hemostasis was achieved in 7 rats but in 4 of them rebleeding occured, survival rate was 10/13 (76,92%). In clinoptilolite group hemostasis was achieved in 8 rats, rebleeding occured in one of them and survival rate was 13/13 (100%). The difference between variables in kaolin and clinoptilolite group was not statistically significant. For the 5th and 60th MAP, HCO3, base deficit and lactate values there was statistically significant difference between 3 groups. According to the results of our study, clinoptilolite is effective at least as kaolin; so it should be considered as a new topical hemostatic agent.