Subklinik hipotiroidi hastalarında levotiroksin replasman tedavisinin lipid profili ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
The effect of levothyroxine replacement therapy on lipid profile and oxidative stress parameters in patients with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 324863
  2. Yazar: SERKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Serum TSH düzeyinin yüksek ve aynı zamanda serum sT4 düzeyi ile serum sT3 düzeylerinin normal seviyede olması subklinik hipotiroidizmi düşündürmektedir. Yapılmış olan çalışmalarda subklinik hipotiroidi (SH)'nin endotel disfonksiyonuna neden olduğu, lipid metabolizması üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda hashimoto tiroiditi zemininde gelişmiş subklinik hipotiroidi hastalarında LT4 replasman tedavisinin, tedavi öncesi ve tedavi sonrası dönemlerde lipid profili ve oksidatif stres parametreleri (SOD ve CAT) üzerine olan etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır.Bu amaçla yeni tanı konmuş 30 subklinik hipotiroidi hastası ve tiroid fonksiyonları açısından ötiroid 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High levels of serum TSH and normal levels of FT4 and FT3 suggest subclinical hypothyroidism (SH). In some studies, it is shown that SH causes endothelial dysfunction and has a negative effect on lipid metabolism. In our study, it is aimed to prove the effects of levothyroxine (LT4) replacement therapy on lipid profile and oxidative stress parameters (SOD, CAT) in patients with subclinical hypothyroidism, developed the basis of Hashimoto?s thyroiditis, before and after the therapy.Newly diagnosed 30 patients with subclinical hypothyroidism and in terms of thyroid functions 30 euthyroid healthy volunteers were included in the study.