Fibrokistik meme hastalığı ve meme kanserinde plazma ve eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri ve selenyum düzeyleri
Plasma and erythrocyte antioxidant enzyme activities and selenium levels in patient with fibrocystic disease and breast cancer
  1. Tez No: 32510
  2. Yazar: GÜVENÇ ERSOY (GÜVENEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
40 ÖZET - Serbest radikaller ve peroksitler kanser dahil olmak üzere pek- çok hastalığın patogenezinde rol alırlar. Bu son derece aktif bileşiklerin biyolojik etkileri in vivo olarak enzimsel ve enzimsel olmayan antioksidatif koruyucu mekanizmalarla kontrol edilir. Çalışmamızda fibrokistik meme hastalığı ve meme kanserli hastalarda serum ve eritrosit selenyum düzeyleri, antioksidan enzim (glutatyon peroksidaz, superoksit dismutaz ve katalaz) aktiviteleri ve eritrosit glutatyon düzeyleri araştırıldı. Alınan sonuçlar aşağıdadır. a) Her iki hasta grubu serum ve eritrosit selenyum düzeyleri sağlıklı kontrollere göre anlamlı ölçüde düşük bulundu. b) Meme kanserli hastalarda eritrosit katalaz aktivitesi anlamlı ölçüde artmış bulundu. c) Her iki hasta grubu eritrosit glutatyon düzeyleri anlamlı ölçü de düşük bulundu. Sonuçlarımıza göre: Kanser hastalarındaki düşük selenyum ve glutatyon düzeyleri ve yüksek eritrosit katalaz aktivitesi bu hastalardaki serbest radikal hasarına ilişkin antioksidan mekanizmaların yetersizliğine işaret edebilir. Fibrokistik meme hastalığı olanlarda benzer ve oranla daha az belirgin değişikliklerin bulunması bu hastalardaki oksidan-antioksidan değişimlerin meme kanseri riski açısından daha ayrıntılı incelenmesini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Free radicals and peroxides are involved in pathogenesis of various diseases including cancer. The biological effects of these highly reactive compounds are controlled in vivo by enzymatic and nonenzymatic antioxidative defense mechanisms. In our study serum and erythrocyte selenium levels; antioxidant enzyme activities (glutathione peroxidase, superoxide dismutase and catalase) and erythrocyte glutathione levels were investigated in patients with fibrocystic disease and breast cancer. Results obtained were as follows: a) Serum and erythrocyte selenium levels of both patient groups were significantly lower than that of healthy controls. b) Erythrocyte catalase activity was found to be significantly increased in patients with breast cancer. c) Erythrocyte glutathione levels were found to be significantly decreased in both patient groups. According to our results low selenium and glutathione concentrations and high erythrocyte catalase activity in cancer patients may be indicative of defective antioxidant mechanism releated to free radical damage in these patients. Since similar and relatively lower degree of changes were obtained in patients with fibrocystic disease the alteration in oxidant-antioxidant status in these patients deserves further attention in relation to breast cancer risk.