Selahattin Adil Paşa (1882-1961)
Selahattin Adil Pasha (1882-1961)
  1. Tez No: 325100
  2. Yazar: MURAT KÜTÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Diğer insanlardan farklı olarak varlığıyla tarihin akışına etki etmesine, bir değer olarak yerini almasına rağmen zamanla unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş nevi şahsına münhasır bir karakter olan Selahattin Adil'in hayatı bu çalışmayla gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.Yakın Türk tarihine damga vuran olayların bazen merkezinde bazen de çok yakınında yer alarak önemli anların karakteri veya şahidi olan Selahattin Adil'in hayatı yaşadığı dönemin özellikleri de tasvir edilerek anlatılmaya çalışılmıştır.Askeri hayatı yakın Türk tarihinde yer alan önemli olayların içerisinde geçmiş, Çanakkale deniz ve kara savaşları, Güney Cephesi direnişleri, Sakarya Muharebeleri ve mütarekede İstanbul Komutanlığı gibi kritik görevleri icra etmiştir.Emekli olup ticarete atılmış, yabancı şirketlere temsilcilikler yapmıştır.İstanbul'da bir satranç derneği kurmuştur.Sanayiyle ilgilenerek ilk Türk kablo fabrikasını kurmuş, maden işletmiştir.Demokrat Parti Milletvekili seçilerek siyasete girmiş, ancak fikir ayrılığı nedeniyle etkili olamamış, zamanı dolmadan istifa etmiştir.Çalışmada unutulmaya yüz tutmuş bir kahramanın hayatı anlatılarak tarihi gerçeklerin hatırlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study endeavors to uncover the life of Selahattin Adil who was forgotten over time although he had an important persona affecting the course of history. He witnessed or took active part in many significant events that affected the Turkish history. Hence, having known his significance for Turkish history, I have tried to relate his life story by taking the historical context into account.Uncovering his military life is very significant in that he partook in many important military events such as Çanakkale and Sakarya battles. Also, he performed as the commander during the armistice period in Istanbul.After his retirement, he made commerce. He established a representative firm for foreign companies.He established a chess association in Istanbul.He founded the first Turkish cable factory and he operated a mining venture.He entered politics as a deputy of Democrat Party; however, he could not be successful in that party because of the ongoing disagreements and he resigned.The main aim of this study is to remind the life a forgotten hero and to reveal historical facts.