Tarım işletmelerinde gelirin dağılımı ve kullanımı Ankara ili Keçiören ilçesi Saray köyü örneği
The Distribution and use of income in farm operations a case study: in Saray village of Ankara province
  1. Tez No: 1210
  2. Yazar: AHMET ÇELİKDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Sezi TARBî İŞLETMELERİNDE GELİRİN DA?ILBÜ VE KULLAHBÎI ANKARA İLİ KEÇİÖREN İLÇESİ SARAY KÖYÜ ÖRNE?İ ?Ahmet ÇELİKDİN Ankara Üniversitesi Een Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN 1987, sayfa: 93 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Selahattin ERAKTAIf Prof. Dr. Suat AKSOY Doç. Dr. Erkan REHBER Araştırmanın yapıldığı Saray Köyü Ankara İli Ke çiören ilçesine bağlı olup, Ankara'ya -uzaklığı 16 km dir. Bölgede tipik Orta Anadolu İklimi hüküm süf*mektp, «orta lama yağış 371.6 mm, ortalama sıcaklık l&e "-'1İ.7- °C dir. Yörede genellikle kuru tarım yapılmakta ve daha çok buğday ve fiğ yetiştirilmekte-, ayrıca hayvancılık yoğun bir şekilde yapılmakta, özellikle süt hayvancılığı yaygm durumda dır-, Saray köyünde toplan nüfus 1986 yılında 1520 kişi olarak tesbit edilmiş olup kadm-erkek oranı biribirine eşittir. Ayrıca eğitime büyük önem verilmektedir. Okuma- yazma oranı fo 91 gibi yüksek bir düzeydedir. Köydeki 10.000 dekar araziden $> 90 dan fazlası tarıma elverişlidir. Bunun £ 50 si merfa, Şo 50 side tar la ve diğer arazilerden oluşmaktadır. Uakina kullanım oranı oldukça yaygındır. Bölpede genellikle jraygın olan münavebe şekli buğday ile fiğ ara sında yapılmaktadır. Tarımsal mücadele ve veteriner hiz metlerine ğönem verilmektedir.ii İncelenen işletmelere bakıldığında nüfusun okuma - yazma oranı °/° 95 dolaylarındadır. Genellikle aile işgücünden yararlanma fazla olup bazı işletmelerde yabancı işgücüne ihtiyaç duyulmaktadır. İşletmelerdeki toplam 2678 dekar arazinin % 94,40ı tarla, # 4,23 ü bahçe, #0,93 ü çayır ve #0,44 U ise bağ arazisinden oluşmaktadır. ' Toplam arazinin # 69,60 i mülk araziden, # 22,78 i kiraya tutulan ve # 7,54 ü ise ortağa tutulan arazi şek linde tasarruf edilmektedir. İşletmelerdeki hayvan varlığının # 55,18 ini inek, İ 26,97 si dana-düve, # 16,60 ı buzağı ve # 1,25 ini ise bo^a meydana getirmektedir. Büyükbaş hayvanların büyük bir kısmı kültür ırkı hayvanlar oluş t urmak tadır. Süt hay vanlarında ortalama süt verimi yaklaşık yılda 3 ton ci varındadır. İşletmelerin aldıkları krediler; yem, gübre, tohum ve ilaç alımında kullanılmaktadır. Hanehalkı geliri toplam tarımsal gelir ve tarım, dı şından sağlanan gelirlerden oluşmaktadır. Hanehalkı geli rinin İo 55,57 sini tarımsal faaliyet geliri, #7,28 ini işletme dışı tarımsal gelir ve # 37,15 ini ise tarım dı şından sağlanan gelirlerden oluşlamtadır. Ortalama hanehalkı geliri 3.652.311 TL. olarak he saplanmış olup işletmeler arasında büyük bir dengesizlik bulunmamaktadır. Nitekim hanehalkı gelirinin dağılımında Gini oranı 0.2747 bulunmuştur. Toplam hanehalkı gelirinin # 81,20 sini tüketim, c/o 10,78 ini yatırım harcamaları ve # 8,02 sinide tasarruf lar meydana getirmektedir. Tüketim harcamaları içinde en büyük payı # 20,40 ile gıda maddeleri almaktadır. I Yapılan tasarrufların # 12,50 si bankada tutma, °p 12,50 si altın satın alma ve # 75 ide elde hazır para bulundurmak şeklinde gerçekleştirilmektedir. Yatırım harcamalarının büyük bir kısmı bina yapı mı ve alşt-makina alımı şeklinde gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMEIıERî Hanehalkı geliri, Gini oranı, Tüketim, Tasarruf., Yatırım
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT _-£.*. Masters Thesis - THE DISTRIBUTION AND USE OF IN COKE IN FARM OPERATIONS- A CASE STUDY: IN SARAY VILLAGE OF ANKARA PROVINCE Ahmet ÇELİKDİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN 1987, Page: 93 Jury : Asst. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof. Dr. Suat AKSOY Assoc. Prof.Dr. Erkan REHBER Saray village where the case study is conducted, belonged to Keçiören county and 16 kilometers far from Ankara. The village lias a typical continental climate with a 371.6 mm of annual rainfall and the average annual temperature is 11.7 °C. Drjr farming system is generally dominant and wheat and vetch varities raised more among other crops. Beside these, intensive livestock production particularly dairy production is highly developed in the village. Saray has a population of 1520 inhabitants and the ratio of male/female is equal to each other within the population. Meanwhile, much more emphasis has been given to educational activities and the literacy level is found as 91 İ° in the village by the end of 1986. 90 fp of the total land which is approximately 1.000 hectares is under cultivation. The ratio 'of meadow and grazeland is 50 fo and the rest of the land is allocated for several crop production. The use of farm machinery is widely spread in the village and the common crop rotation is wheat-vetchIV or vice versa. It can be said that the crop protection and veterinary services are highly improved in Saray village. The findings of the ease* study can be summarized as follows: 1. The literacy level is found as 95 İ° among the respondent and generally family labor is employed, in some cases labor is hired from outside in the respondents farm operations. 2. The farm land, totally 267.8 hectares is allocated as; 94.40 i» for crop production, 4»23 # for orchards, 0.93 f° for graze land and 0.44 # for vineyards among the 25 farm operations. 3. The ratio of the farm land cultivated as ownership, tenancy and share cropping basis are 69.68 $, 22.78 fo and 7.54 f> respectively. 4« The livestock herd is consisted 55.18 i» of cows, 26.97 1° heifers, 16.60 # ûf calves and 1.25 İ* of bulls. The great majority of the livestock herd is consisted of highyielded cultural breeds and the annual milk production. per cow is about 3000 kg. in the research area. 5. The farm credits is used for concentrated feeds, fertilizers, chemicals and seed supply in the farm operations. 6. The household income are composed of farm and off- farm incomes The household income is consisted from farm income farm income earned from outsid the farm and off-farm and their share are 55.57 #, 7,28 # and 37.15 % respectively. 7. The average house hold iı.coısıe is calculated as 3.652.311 i'L. but there is a great inequality between the farm operations. However, the Gim ratio is found as 0.2747 among the household income distribution. The share of consumption, investment and savings are determined as 81.20 #, 10.78 $ and 8.02 $> within the total household income respectively, Pood expenditure has the greatest share within the consumption expenses with a level of 20.40 $. 8. The savines are consisted of bank accounts, investing to gold and cash money and their share are found as 12.50 $, 12.50 56 and 75 İ° respectively. 9. The investments are realized as building construction and machinery-equipment supply. KEY WORDS: Household income, Gını ratio, Consumption, Savings investment.