Gelibolu-Waterloo karşılaştırması yoluyla Türkiye'de keder turizmi potansiyeli analizi
Gallipoli-Waterloo comparison through tourism potential analysis in Turkey
- Tez No: 325109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın birinci bölümünde turizm kavramı ve çeşitleri üzerinde durularak insanları turizme yönelten turizm faaliyetine katılma motivasyonlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, kültüre dayalı özel ilgi turizmi kapsamında ele alınan keder turizmi tüm yönleriyle açıklanmaya çalışılmış ve çeşitlerine değinilmiştir. Aynı zamanda keder turizmi arz ve talebine etki eden faktörler üzerinde durularak keder turizmi ürünlerinden bahsedilmiştir. Türkiye'deki keder turizmi destinasyonlarına da yer verilen araştırmada ülkemizdeki keder turizmi potansiyeli konusunda bir fikir oluşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Waterloo ve Çanakkale Savaşları'na değinilmiş ve araştırmanın asıl konusu olan Waterloo Savaş Alanı ile Gelibolu Tarihi Milli Parkı'ndan bahsedilmiştir. MacCannell'ın (1976) turistik objenin mabetleşme süreci her iki savaş alanı için uygulanarak ziyaretçi sayıları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the research, by being emphasised on the tourism concept and types of tourism, motivations that direct people to participate in tourism activities are mentioned. In the second part, dark tourism which handled as part of the special interest tourism based on culture is tried to be explained with its all aspects and types. At the same time by focused on the factors affecting supply and demand for dark tourism and also dark tourism products are mentioned. By being given examples of dark tourism destinations, it is tried to establish an idea about the potential of dark tourism in our country. In the third part, the research is addressed the main issue Waterloo and Dardanelles Wars and alsoWaterloo Battlefield and Gallipoli Peninsula Historical National Park are mentioned. MacCannell?s (1976) sacralization process of the touristic objects by being applied on both battlefields, the numbers of the visitors are put forward.