Üçüncü yaş turistlere yönelik turistik ürün analizi: Alanya uygulaması
Tourism product analysis for third age tourists: a practice in Alanya
- Tez No: 325110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Araştırmada önemi giderek artan üçüncü yaş turistlere yönelik bir turistik ürün analizi gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda farklı pazarlara da uygulanabilecek bir turistik ürün indeksi geliştirilmiştir. Araştırma 2011 Ekim-2012 Mayıs ayları içerisinde tatillerini Alanya'da geçiren üçüncü yaş turistlere yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarakanket tekniğinden yararlanılmıştır ve Alanya ilçesi sınırlarında faaliyet gösteren 8 farklı beş yıldızlı konaklama işletmesinde konaklayan 274 üçüncü yaş turistin katılımı sağlanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda; turistik ürün seviyelerinin her birinin diğerini etkileme özelliğinin olduğu, üçüncü yaş turistlerin tatil kararlarını etkileyen sosyo demografik özelliklerine göre turistik ürün seviyelerine verdikleri önem düzeyleri ve Alanya'nın turistik ürün seviyelerinin performansını değerlendirmeleri arasında farklılıkların olduğu, üçüncü yaş turistlerin turistik ürün seviyelerine verdikleri önem ile Alanya'nın turistik ürün seviyelerinin performans değerlendirmeleri arasında farklılıklar olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research conducts a touristic product analysis to the third age tourists that have increasing importance. To this end, a touristic product index has been developed that may be applied to different markets. The research is conducted in the period between 2011 October to 2012 May for the third age tourists that have their vacations in Alanya. A survey method is used for the purpose of the research and it has been applied to 274 third age tourists who have their vacations in 8 different five star hospitability enterprises within the boundaries of Alanya.The research results indicate that the touristic product levels have a considerable impact on each other and there are differences between the importance levels given by third age tourists to the touristic product levels according to sociodemographic variables which have impacts on vacation decisions, and performance evaluations for tourism product levels of Alanya. Also, the results exhibit that there are difference between the importance levels given by third age tourists and performance evaluations for tourism product levels of Alanya. According to performance evaluation results for touristic product of Alanya levels made by third age tourists; there are differences in the decisions for revisiting Alanya, recommending Alanya and considerations that price of the Alanya vacation is worth it.