Bayan voleybolcularda görülen sakatlanmaların kişisel ve alt yapı faktörleri açısından analizi ve -İzmir interlandında bir uygulama-
  1. Tez No: 32527
  2. Yazar: SERPİL ALTUĞGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sporun sınır tanımadığı ve gelişim düzeyini zorladığı çağımızda, sporda da eğitim de de bilimsellik en üst düzeydedir. Yine de tüm gelişmeler spor sakatianmalannın mey dana gelmesini önleyememektedir. Spor sakatlanmalarını önleyici çeşitli boyutlardaki araştırmaların son zamanlarda artmaya başladığını görmek sevindiricidir. Araştırmamızda bir kısıtlama getirmeden, sakatlanmaya neden olabilen tüm faktörler tek tek incelenmiştir. Amaç olarak, sakatlanmaların kişisel ve altyapı faktörleri ile olan ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sakatlanmya esas teşkil edebilecek faktörler sap tandıktan sonra, ancak sakatlanmayı önleyici tedbirler alınabilir. Bu amaçla, îzmir Liglerinde voleybol oynayan faal ve elit düzeyde 54 bayan voley bolcu araştırmamıza katılmıştır. 1992-1993 ve 1993-1994 yılları arasında bir veya daha fazla sayıda sakatlanan, spordan bir hafta ve daha uzun süre uzak kalması gereken spor cular dikkate alınmıştır. Üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. İstatistiksel analiz ler Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgi îşlem Merkezinde yapılmıştır. Antrenör kişiliği ile sakatlanma sayısı, sakatlanma nedeni ile sakatlanma sayısı ve sakatlanma tipi (teşhis) ile o sakatlığın nüksetmesi arasında anlamlı bir farklılık bulun muştur. Diğer yandan, sakatlanma sayısı ile boy, yaş, oyundaki görev, sakatlanma pozis yonu, sakatlanmayı önleyici malzeme kullanımı arasında anlamlı bir farklılık bulun mamıştır. Sakatlanma tipi ile oyundaki görev, vücut ağırlığı, teşhisin nüksetmesi, sakatlanmayı önleyici malzeme kullanımı, arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Voleybolcularda görülen sakatlanma tipleri, sıklık oranlan ve sakatlanma tiplerinin önlenmesi, çeşitli araştırmalardan yararlanarak izah edilmeye çalışılmıştır. îzmir interlandından hareketle, bayan voleybolcularımızın içinde bulundukları durum, sakatlanma tipleri, sakatlanmaya neden olabilen faktörler gözönüne serilmeye çalışılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
Scientism at sport that exceed all the frontiers and force a development level nowadays and in education is at the highest level. In spite of all developments, injuries at sport could not be prevented. However, we are happy to notica an important increase in different dimension researches conducted recently on preventive measures. Having applied no restriction to our researches, all factors that could cause injuries are examined one by one. The aim was to determine the relations between injuries and in dividual and infrastructure factors. Once the reasons exerting an influence upon injuries are established, preventive measures could be taken. In this regard 54 active and elite lev el lady volley-ball players from Izmir leagues have been polled. Players that have been taken into consideration are those who got hourt once or more times and accordingly kept out of sport fields a week or more during the period between 1992-1993 and 1993-1994. A three at 9 Eylül University computer center. On one hand, it's been found a significant diversity between a coach personality and the number of injuries, reasons and the number of injuries and injury type (diagnosis) and their relaps. On the other hand, no meaningful difference has been established be tween the number of injuries and the age/height of players, their task in the game, injury position and usage of preventive materials. Also it has been not found an important differ ence between the injury type and the task in the game, body weight, diagnosis relapse and usage of preventive materials. It was made use of different researches and inquiries to explain the typs of volley-ball player injuries, their frequency and preventive measures. It's been tried to bring to light possible injury reasons and types, and the position of lady volley-ball players in the region of Izmir.