Türkiye'de muhafazakâr sivil toplum kuruluşları: ?Kimse Yok Mu? Derneği? örneği
The conservative civil associations in Turkey: ie Kimse Yok Mu? Association
- Tez No: 325297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOLUKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak sivil toplumun geliştiği görülmektedir. Bu yıllardan itibaren hem akademik hem de kamusal söylem içerisinde sivil toplum kavramı canlanmış ve sivil alanın en önemli öğesi olan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ülke genelinde artmış ve yaygınlaşmıştır. Son yıllarda ise ülke içerindeki demokratikleşme gayreti ve Avrupa Birliği kriterlerine uyum sağlama noktasında yapılan çalışmalarla sivil toplum kuruluşları Türkiye'nin önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir. Türkiye'de sivil toplumun canlanış süreci genel itibariyle iki farklı eksen üzerinden gerçekleşmiştir. Bu eksenlerden biri kendisini laik cumhuriyetin koruyucusu olarak tanımlayan ve bu bağlamda söylemler üreten STK'lar iken, diğeri ise muhafazakâr çevrelerce kurulan ve İslami buyrukları kendisine referans gösteren muhafazakâr sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu çalışma özellikle 1990'lı yılların başından itibaren kurulan ve Türkiye'de sivil toplum alanında her geçen dönem daha fazla etkin hale gelen muhafazakâr sivil toplum kuruluşlarını, Kimse Yok Mu? Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği örnekleminde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that civil society in Turkey has been developing in parallel with the development in the world since 1990s. Since then, the statement of civil society in both academical and and public speech has quickened, and the activities of civil associations, the most important subject of civil area, have increased and become widespread countrywide. With the democratization effort and studies done to comply with European Community Criterions in the country, civil associations have been one of the most important actor of Turkey. The process of the revival of civil society in Turkey generally took place over two different axes. One of these axes is NGOs (non-govermental organizations) that define themselves as the guardians of the secular republic and produce discourses in this context, and the other one is conservative non-governmental organizations that were founded by the conservative circles and refer to Islamic commandments.This study dealt with conservative civil associations such as KİMSE YOK MU? The Solidarity and Helping Association, which have been founded and had much influence day by day since the begining of 1990s.