Demir eksikliği anemisi olan hastalarda H. pylori enfeksiyonun sıklığı ve bu enfeksiyonun anemiye olan etkisinin incelenmesi
Frequency of H. pylori infection in patients with iron deficiency anemia and investigating the fact of this infection on anemia
- Tez No: 325355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş-Amaç: Demir eksikliği anemisi toplumda sık görülen bir sağlık sorunudur. Eksikliğinde mental ve fiziksel yetersizlikler ortaya çıkmakta özelikle çocuklarda büyüme gelişme geriliği ileri yaşlarda ise dispne ve çeşitli kardiyak hastalıklara zemin hazırlamaktadır. B12 vitamini DNA sentezinde rol alan kimyasal reaksiyonlarda ko-enzim olarak rol oynar, kan hücrelerinin olgunlaşması, sinir sisteminin normal fonksiyonlarını yapabilmesi için gereklidir. Biz bu çalışmada demir eksikliği anemisi ve vitamin B12 eksikliği ile HP enfeksiyonu arasındaki ilişkiyi değerlendirdik.Materyal ve Metod: Çalışmaya dispeptik yakınması olan 170 hastanın (134 kadın, 36 erkek) verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerde Enzyme Linked Immunoabsorbant Assay (ELISA) yöntemi ile bakılmış olan HP antikorları (Hp IgG Immünglobulin G) ve Gaitada fekal antijen testi retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalarda hemogram ve rutin biyokimyasal testler irdelendi. Depo demirinin bir göstergesi olan ferritin ve Vitamin B12 seviyeleri bakıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan 170 hastanın 134 tanesi kadın 36 tanesi erkek idi. Erkek hastaların yaş ortalaması 34,9±18,0 (17-76) kadın hastaların yaş ortalaması 33,5±13,8 (16-73) idi. 170 hastanın 95'inde (%55,8) HP IgG antikoru pozitif saptandı. HP pozitif tespit edilen hastaların ortalama hemoglobin değeri 12,5gr/dl ortalama ferritin değerleri 29,46 ng/ml ortalama vit B12 düzeyleri ise 263 mcg/dl olarak tespit edildi. HP negatif olan hastalarda ortalama hemoglobin değerleri 12,33 ortalama feritin değeri 46,26 ng/ml ve ortalama vitamin B12 düzeyi 296,2 mcg/dl idi.Sonuç: H.Pylori pozitif bireyler HP negatif bireylerle karşılaştırıldıklarında hemoglobin düzeyi açısından anlamlı bir fark görülmedi. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte HP pozitif hastalarda HP negatif hastalarla karşılaştırıldığında ortalama ferritin düzeyi daha düşüktü. Buna karşın vitamin B12 seviyeleri anlamlı olarak düşüktü. Sonuç olarak HP'nin demir depolarını azaltabileceği ve vitamin B12 eksikliğine neden olabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction - Aim:Iron deficiency anemia is a public health problem which is frequently observed. When it occurs, mental and physical inefficiencies can be observed, which can also lead to mental retardation especially in children, and dispnea and various cardiac conditions in later ages. B12 vitamin functions as a coenzyme in the chemical reactions which play a role in DNA synthesis.This vitamin is necessary in order for the blood cells to be matured and the nervous system to be able to operate its normal functions.In this study we evaluated the relationship between HP infection and iron defficiency anemia as well as B12 inefficiency.Material and Method:In this study, findings of 170 patients (134 females, 36males) who were suffering from dyspepsia were retrospectively analysed. In all of the individuals included in the study, HP antibodies (Hp Ig G immuno globulin G) which were screened through Enzyme Linked Immunoabsorbant Assay(ELISA) and test of fecal antigen in gaita were retrospectively analysed.In all of the patients hemogram and all the other routine biochemical tests were done.Ferritin and B12 levels which are indicator of stored iron were screened.Findings:A total of 170 patients were included in the study.134 of them were females and 36 of them were males. The mean ages of male cases were 39,9+-18,0(17,76) and female cases were 33,5+-13,8 (16,73). Of the 170 patients, 95 (%55,8) revealed HP Ig G positive. The mean hemoglobin caunt in patients detected to be HP positive,was12.5gr/dl, mean ferritin caunt 29,46 ng/ml, and mean vitamin B12 level was 263 mcg/dl. The mean hemoglobin level in HP negative patients was 12,33 the mean ferritin caunt 46,26 ng/ml and the mean vitamin B12 level was 296mcg/dl.Result:When H Pylori - positive individuals were compared with H Pylory negative individuals no statistically significant difference was observed, whereas the mean ferritin levels were found to be lower between these two types of individuals. However when these two groups of individuals were compared, B12 levels were significantly lower. In conclusion it should not be forgatten that HP may cause a depletion in iron storage and may cause vit B12 deficiency.