İntrauterin gelişme geriliği izlenen olgularda genel doppler ultrasonografi bulguları ile maternal ve perinatal klinik özelliklerin karşılaştırılması
- Tez No: 325396
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: IUGR izlenen olgularda genel doppler ultrasonografinin tanıda ve doğumzamanının belirlenmesinde etkinliğinin araştırılması için yapıldı.Materyal ve Metod: Çalışma Selçuk üniversitesi Meram tıp Fakültesi kadın hastalıklarıve doğum anabilim dalında takip edilen 29.gebelik haftası üzerindeki 66 IUGR vakası vekontrol grubunu oluşturacak 65 normal gebe üzerinde yapıldı.Tüm olgular dopplerultrasonografi ile incelendi.Bulgular:Umblikal arter ve uterin arter PI,RI ve S/D oranı IUGR izlenen grupta kontrolgrubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti.MCA da doppler indeksleriçalışma grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecededüşüktü.Ductus venosusta PI,RI ve S/D değerleri çalışma grubunda kontrol grubunagöre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti(p
Özet (Çeviri)
Object: Doppler ultrasonography was observed for the diagnosis of IUGR and effectivenesson determination of birth time.Materials and Methods:Study was performed on 66 cases of IUGR and the control group of65 normal pregnancies which were followed-up in selçuk university faculty of medicinedepartment of obstetrics and gynecology. All patients were examined with Dopplerultrasound.Findings: Umbilical artery and uterine artery PI, RI and S / D ratio were watchedstatistically significantly higher in IUGR group than the control group. MCA Doppler indices inthe study group was statistically significantly lower than the control group .