Ötiroid Hashimoto tiroiditli hastalarda depresyon ve anksiyete bozukluklarının yaygınlığı
The prevalance of depression and anxiety disorders in euthyroid Hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 325399
  2. Yazar: MEDİNE GIYNAŞ AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:Bu çalışmada, ötiroid Hashimoto tiroiditi ve ötiroid guatrı olan kişilerde depresyon ve anksiyete bozukluklarının yaygınlığının araştırılması amaçlandıYöntem:Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrin polikliniğine başvuran ötiroid Hashimoto tiroiditi, endemik veya non-endemik guatr tanısı alan sırasıyla ardışık 51 ve 45 hasta ile 68 sağlıklı kontrol alındı. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedildikten sonra ruhsal bozuklukları saptamak için DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I/CV) ve depresif bozukluk tanısı alanlara Depresif Belirti Envanteri (DBE) uygulandı. Katılımcıların Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) formlarını doldurmaları sağlandı.Bulgular:Üç grup arasında depresyon (P=0.001), herhangi bir bozukluk (P=0.000), herhangi bir depresif bozukluk (P=0.020), herhangi bir anksiyete bozukluğu (P=0.016) ve OKB (P=0.013) varlığı yönünden istatististiksel olarak anlamlı fark bulunurken; diğer anksiyete bozuklukları açısından anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubuna göre HT grubunda, herhangi bir bozukluk (P=0.000), herhangi bir depresif bozukluk (P=0.009), herhangi bir anksiyete bozukluğu (P=0.001), depresyon (P=0.000), OKB (P=0.005), panik bozukluk (P=0.041) anlamlı derecede yüksek bulundu. Kontrol grubuna göre guatr grubunda; depresyon (P=0.006), herhangi bir depresif bozukluk (P=0.03) ve herhangi bir bozukluk (P=0.000) anlamlı derecede daha yaygın bulundu. HT ile guatr grupları arasında ise değerlendirilen bozukluklar yönünden anlamlı fark bulunmadı.Sonuç: Bulgularımız, sessiz tiroid hastalığının depresyon ve anksiyete bozukluklarında etkili olabileceği, atipik, kronik ve dirençli somatik yakınmaları olan hastalarda tiroid bezi otoimmünitesi ve diğer tiroid patolojilerinin araştırılması gerektiği sonucunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, we aimed to investigate the prevalance of depression and anxiety disorders in cases with euthyroid Hashimoto thyroiditis and euthyroid goitre.Method:Fifty one subjects with Hashimoto thyroiditis and fourty five subjects with endemic or non-endemic goitre and sixty eigth control subjects, applied to the Endocrinology Outpatient Clinic of Meram Faculty of Medicine of Selcuk University consecutively, were included into the study. After the sociodemographic characteristics of the participants were recorded, the Structured Clinical Interview for DSM-IV/Clinical Version (SCID-I/CV) was performed to determine the psychiatric disorders. Participants completed Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale. Inventory for depressive Symptomatology was evaluated by the physican for the cases have depressive disorders.Results:Between three groups, there was significant difference for depression (P=0.001), any disorder (P=0.000), any depressive disorder (P=0.020), any anxiety disorder (P=0.016) and OCD (P=0.013); no difference was determined for the other anxiety disorders. In HT group compared to control group; any disorder (P=0.000), any depressive disorder (P=0.009), any anxiety disorder (P=0.001), depression (P=0.000), OCD (P=0.005) and panic disorder (P=0.041) were determined significantly higher. In goitre group compared to control group; depression (P=0.006), any depressive disorder (P=0.030) and any disorder (P=0.000) were found significantly most common. Between HT and goitre groups; no difference was found for the evaluated psychiatric disorders.Conclusion:Our findings suggested that silent thyroid disease may effect depression and anxiety disorders and thyroid autoimmunity and other thyroid disease should be investigated in cases with atipic, chronic and resistant somatic symptoms