Hipertiroidi'nin radyoaktif iyot (1-131) ile tedavisinde, lenfositlerde spontan DNA sentezinin 14 C-timidin inkorporasyonu ile incelenmesi
- Tez No: 2245
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İRFAN URGANCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Radyoaktif iyod (I - 131) tedavisinden sonra, tiroid sitoplazmik anti jenlerine karşı sirküle eden sitoplazmik tiroid antikorlanndaki artışın hipo- tiroidi meydana gelmesine katkısı görüşü genellikle kabul edilen görüşler ara sındadır. Antikor yapımı lenfosit hücreleri ile direkt ilgili olduğuna göre, lenfositlerde spontan DNA sentezini ölçerek I - 131 tedavisinin bu yönden etkisini araştırmak istedik. Lenfositlerde spontan DNA sentezini 14C - Timidin inkorporasyonu ile ölçtük. Bulgularımız : 1 - Hipertiroidüi hastalarda, radyoiyod tedavisinden önce spontan DNA sentezi, normal ve ötiroid guvatrlı kişilerin lenfositlerindekine oranla daha yüksek bulunmuştur. 2 - İzlenen hastaların radyoiyod tedavisinden sonraki DNA sentezleri nin, normal ve ötiroid guvatrlı kişilerde bulunan DNA sentez değerlerine eşit olduğu saptanmıştır. 3 - Radyoiyod tedavisinden önce yüksek bulunan DNA sentez değer leri tedaviden sonra azalarak normallerde bulunan değerlere düşmüştür. 4 - Rastgele seçilen hipertiroidi hastalarında da yüksek bulunan DNA sentez değerleri, tedaviden sonra azalarak normal ve ötiorid guatrh kişilerin değerlerine düşmüştür. 5 - Tedaviden önce yüksek bulunan tiroksin değerleride, tedaviden sonra geçen zamanda normal değerler arasına girmiştir. Değerlendirme : 1 - Radyoiyod tedavisinden önce DNA sentezindeki artmayı ortaya koymamız, timidin inkorporasyonu ölçülmesinin, tiroid hastahklarmdaki immün patogenezin aydınlatılmasında faydalı olduğunu ortaya koymuştur.38 2 - Radyoaktif iyod tedavisinden sonraki değişmeler bu bulguların reversibl olduğunu göstermiştir. Klinikçe izlenilebilen sürelerde dahi bulgu ların reversibl oluşunun, araştırmalara imkân vermesi dolayısıyla, çeşitli tedavi yöntemlerinin bastabğın immün temeline etki farklılıkları timidin inkorporasyonu ile incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Some investigators have suggested that the increase in circulating cyto plasmic antibodies formed against the thyroid antigens in patients treated with radioactive 1-131 may contribute to the onset of hypothyroidism. Since the formation of antibodies is closely related to lymphocytes, we decided to quantitatively determine the DNA synthesis with in the cell, with the pur pose of elucidating the effect of I - 131 therapy on this mechanism. Our results, 1 - Before radioactive iodine therapy, the spontaneaus DNÂ synthesis in lymphocytes have been found to be high in hyperthyroid patients compared to the normal and the euthyroid individuals. 2 - Following the radioactive iodine therapy, the rate of DNÂ synthesis in lymphocytes of hyperthyroid patients have been found to be equal to the normal and the euthyroid individuals. 3 - Following therapy, the value of DNA synthesis in lymphocytes had decreased to the normal value where as it had been found to be high be fore therapy. 4 - The value of DNA synthesis in lymphocytes have been found to be high in hyperthyroid patients selected randomly but this value was dec reased after radioactive therapy and decreased to the level of the normal and the euthyroid individuals. 5 - The thyroxin value, that was high before therapy, has been decrea sed to the normal levels after therapy. Evaluation of the results, 1 - By showing the increase in the DNA synthesis before radioiodine therapy, we demonstrated that the determination of the thymidine incorpo ration is use full in the explanation of the immunologic patogenesis encaunted in thyroid diseases.40 2 - The changes after radioactive iodine therapy has showed that the findings are reversibl. The change in these findings in a short time make pos sible the reasearch of the various methods of therapy by thymidine incor poration. This it is possible to investigate various factors which influence the immunologic aspects of the thyroid diseases.